Ford Otosan 9 ayda 174 milyon TL kâr etti

Satış bazında belki tartışmalı ama üretim, ihracat adeti ve ihracat tutarı gibi alanlarda tarihi bir rekora koşan Türkiye otomotiv sanayi, şirketlerin yüzünü güldüren rakamlarıyla da kendini belli ediyor.

Darbe girişi, terör eylemleri gibi çok önemli gelişmelere karşın yılın ilk 9 ayında karlılıklar ortaya çıkmaya başladı.

Satışları azalmasına rağmen kar elde eden bir performans sergileyen Ford Otosan ise ilginç 9 aylık sonuçlara imza attı.

Ford Otosan’ın üçüncü çeyrek net kârı yüzde 15.2 artışla 173.9 milyon liraya yükselirken, satışları yüzde 8.7 azalarak 3.8 milyar liraya indi.
Ford Otosan’ın dün yayımladığı bilançosunda dokuz aylık satışlarının yüzde 7.8 artışla 12.6 milyar liraya yükseldiği açıklandı. Bu satışlardan elde edilen net kârı yüzde 14.5 yükselerek 638 milyon lira oldu.

Ford Otosan 9 ayda 174 milyon TL kâr etti

Şirket yıl sonu üretim ve satış hedeflerinde değişiklik yapmazken, Ağustos ayında 120 bin 125 bin adet olarak açıkladığı perakende satış hedefini 115 bin-120 bin aralığına çekti.

Ford Otosan yatırım harcalamaları hedefini ise 190-200 milyon eurodan 160-170 milyon euroya indirdi.

Bu sonuçlarla Ford Otosan Türkiye’nin 100 binler kulubünde yoluna devam ediyor. Markanın performansında özellikle binek otomobil satışlarında zayıflama yaşanıyor. Şirket bu eksiğini giderecek bir atağı lüks ve performans modellerini Avrupa ile birlikte Türkiye’de de satışa çıkararak başlattı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz