Ford Otosan 15 ayda 450 milyon dolar yatırım yapacak

 

 

15 ayda 450 milyon dolar yatırım yapacak

kapasitesini 415 bine çıkaracak

 

Ford Otosan'ın iki yıllık yol haritası belli oldu. Buna göre 1 milyar dolarlık yatırımının yarının üzerindeki kısmını tamamlayan şirket, 15 ay içerisinde kalan 450 milyon dolarlık yatırımı da bitirecek. Bu sayede 330 bin olan kapasitesini 415 bine çıkaracak. Yeni kapasite ile birlikte Transit üretimi 290 bin adete yükselecek. Halen 76 olan ihracat pazarı ülkelerin sayısı da 113"e çıkacak. Türdkiye otomotiv pazarında 11 yıldır en çok satan marka olan şirket, bu sürede 1.1 milyon adete yakın araç satışı gerçekleştirdi.

 

Türkiye otomotiv pazarının 11. kez en çok satan markası olan Ford, dün düzenlediği bir toplantı ile 2012 sonuçlarını resmen açıkladı. Genel Müdür Haydar Yenigün'ün sözcülüğünde açıklanan 2012 rakamlarının ardından 2013 yılı planları ile yatırımlar da açıklığa kavuştu.

Önümüzdeki 15 ay içinde Yeniköy fabrikasını hizmete açacaklarını söyleyen Genel Müdür Yenigün, Türkiye otomotiv ana sanayinde e1 milyar doları bulan dev yatırımın 550 milyon dolarlık kısmını tamamladıklarını söyledi. 15 ay içinde kalan 450 milyon dolarlık yatırımı tamamlayacak olan Ford Otosan, bu yatırımın sonunda küçük hafif ticari aracı Currier'i bantlardan indirmeye hazırlanıyor.

Halen 330 bin adet olan Gölcük fabrukrası kapasitesinin Yeniköy fabrukasının devreye girmesiyle 415 bin adete yükseleceğini belirten Yenigün, 2013 yılındaki üretim kapasitelerinin 210 bin adetinin Transit, 110 bin adetinin Transit Connect ve 10 bin adetinin de Cargo kamyon ile dolduğunu ifade etti.

Yeni yatırımın tamamlanmasıyla birlikte Transit ailesi üretiminin 290 bin adete yükseleceğini belirten Yenigün, 110 bin T. Currier üretiminin devreye gireceğini, kalan miktarın da yine Cargo üretimiyle dolacağını açıkladı.

Yeniköy fabrikasının açılmasına üç ay kala yeni personel alımına başlayaçcak olan Ford Otosan, bu fabrukada çalışacak 1000 kişiyi eğitmeye üç ay önceden başlayacak. Personel alımlarının hepsi bir anda olmayacak.

 

 

 

ABD'YE İHRACATI 50 BİNE DAYANDI

Ford'un 2012 yılındaki ABD'ye Transit Connect ihracıtının 49.312 adete yükseldiğini dile getiren Yenigün, bu ihracatın 2013 yılında da çaynı seviyelerde devam edeceğini söyledi. Mevcut Transit Connect üretiminin ve ihracatının yılsonuna kadar süreceğini hatırlatan Genel Müdür, kısa bir süre yeni Transit Connect ile eskisinin birlikte satılacağını kaydetti.

OneFord stratejisinin kendileri için yeni bir fırsat yarattığını da söyleyen Yenigün, "Mevcut Connect'i Avrupa spektlerine göre geliştirmiiştik. Şimdiki araçlarımızı daha başında bütün dünyada satılabilecek şekilde geliştiriyoruz. Neresi için ne yapacağımızı biliyor olmak bize hız ve fırsat kazandırıyor" dedi.

Avrupa pazarlarının yaşadığı küçülmeye karşı Doğu ülkelerinde yeni pazarlara yöneldiklerini ama Avrupa'daki iyileşme gibi olumlu gelişmeler durumunda ceplerinde bir B planı olduğunu ifade eden Genel Müdür2014 yılında çalışan sayılarının 10 bini geçeceğini söyledi.

Ticari araçta Ford’un Avrupa’daki en yüksek pazar payına sahip oldu

Ford, 2012 yılında sadece Türkiye’nin en çok satan markası olmakla kalmadı, yüzde 26,7’lik ticari araç pazar payı ile Avrupa’daki en yüksek pazar payını elde ederek Ford bünyesindeki liderliğini sürdürdü. Türkiye’yi; İngiltere, İrlanda, Macaristan ve Romanya satış rakamları izledi. 

 

FORD OTOSAN 2012 KARNESİ

İç pazar satışları: 112 bin adet

İhracat geliri: 2.5 milyar euro

Üretim: 272 bin adet

Çalışan sayısı: 9627

Ar-ge mühendis sayısı: 1240

Temettü dağıtımı: 579 milyon TL

 

 

2013 HEDEFLERİ

Toplam pazar: 780 bin-820 bin

Ford satışları: 324 bin adet

İhracat: 212 bin adet

Üretim: 267 bin adet

İstihdam: 9600

Ar-ge mühendisi: 1300

Yatırım: 450 milyon dolar (15 ay içinde) 

 

 

FORD DÜNYASINDA 2013’DE NELER OLACAK?

Yeni Fiesta satışta: Ford Fiesta;  yeni tasarım ve ileri teknolojik özelliklere sahip Trend ve Titanium donanım seviyeleri ile yılbaşından itibaren 33.311 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Yenilenen Fiesta, üst segment araçlarda sunulan araç içi iletişim sistemi Ford SYNC, bir kazadan sonra araçtaki yolcuları, o bölgeye uygun dili kullanarak acil durum hizmeti operatörlerine bağlayan Acil Durum Yardımı özelliğini de içeriyor. Ford'un teknolojiyi demokratikleştirme yaklaşımını kapsamında sürücülerin düşük hızlardaki çarpışmalardan kaçınmasına yardım etmek için tasarlanan Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi de Fiesta ile satın alınabiliyor. Yeni Fiesta, yetişkinleri daha güvenli sürüşe teşvik ederken genç sürücülerin de direksiyon başında maruz kaldığı risklerin azaltılmasına olanak tanıyan MyKey özelliğine de sahip. 

Yeni Kuga pazara çıkmaya hazırlanıyor: Yeni teknolojilerin yanı sıra daha şık, ferah ve etkileyici bir tasarım sunan Yeni Kuga’da elleri kullanmadan, tamponun altına ayağın uzatılmasıyla otomatik olarak açılan “Akıllı Bagaj Kapağı” gibi özellikler de yer alıyor. Yeni Kuga’da Ford’un gelişmiş ses kontrolü, harici cihaz entegrasyonu ve bağlantı sistemi SYNC ile birlikte Acil Durum yardımı da yer alıyor. 2013 yılının ilk çeyreğinde pazara sunulacak olan Yeni Kuga’da Focus ile C-MAX modellerinde de bulunan 1.6 litre EcoBoost benzinli motor seçeneği sunuluyor. Bu motora hem manuel hem de otomatik şanzımanlar eşlik ediyor. Ford’un popüler 2.0 litre TDCi dizel motorunun 163 PS PowerShift otomatik versiyonu da bulunuyor. 

 

 

Yeni Transit mevcut Transit’in yerine geçiyor: Yeni nesil global Transit ticari araçlarının başlangıcını simgeleyen Yeni Transit; fonksiyonel, güçlü ve inovatif bir alternatif olarak mevcut Transit'in yerini alacak. One Ford ürün stratejisi doğrultusunda Kocaeli’nde geliştirilen ve üretilen Yeni Transit; 2013 yılı sonlarında Avrupa, Kuzey Amerika ve diğer önemli pazarlar da dahil altı kıtada satışa sunulacak. Çeşitli gövde tipleri ve modelleriyle son derece geniş bir yelpazeye sahip olan Yeni Transit, sınıfının en iyi yakıt ekonomisini hedefliyor. Kullanıcılar, Yeni Transit’te Ford'un son binek otomobillerinde görülen çok sayıda kullanışlı özellik ve sürücü destek teknolojilerini de seçebiliyor. Bunlar arasında Ford SYNC, sesli kullanılabilen Acil Durum Destekli araç iletişim sistemi, Arka Görüş Kamerası, Adaptif Hız Sabitleyici ve Şeritten Ayrılma Uyarısı da bulunuyor.

 

Yeni Transit Connect son çeyrekte pazara çıkıyor: One Ford ürün stratejisi doğrultusunda Ford Otosan tarafından Avrupa, Kuzey Amerika ve diğer dünya pazarları için geliştirilen yeni global kompakt Transit Connect şık bir kokpiti, akıllı eşya yeri çözümlerini ve en son Ford sürücü desteği özelliklerini ile kabin teknolojilerini içerirken, sınıfında Active City Stop'u sunan ilk araç olma özelliğine sahip.  Araçta, Acil Durum Destekli, sesle kontrol edilebilen Ford SYNC araç iletişim sistemi de mevcut. Avrupa'daki motor ailesinde; 75, 95 ve 115 PS versiyonlarıyla son derece verimli 1.6 litre Duratorq TDCi dizel ve yeni 2012 "Yılın Uluslararası Motoru" 1.0 litre EcoBoost benzinli motor ve ayrıca altı vitesli otomatik şanzımanla sunulan, çok beğenilen 1.6 litre EcoBoost motorun bir versiyonu sunuluyor. Aracın hem dizel hem de benzinli modellerinde opsiyon olarak Otomatik Start/Stop gibi özellikler sunulacak. Yenilikçi teknolojiler arasında Yüke Uyumlu Kontrol özelliğini içeren Elektronik Denge Programı (ESP) de var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz