Ford Mustang’e EuroNCAP şoku

Bağımsız çarpışma kuruluşu Euro NCAP testinden beklenenden düşük puan alan Ford Mustang eleştiri oklarının hedefi oldu. Mustang’in girdiği çarpışma testlerinde yalnızca iki yıldız seviyesindeki puanlarda kalması Amerikan devini terletti.
Euro NCAP Genel Sekreteri Michiel van Ratingen konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:
Mustang’in Euro NCAP testine gireceğini tahmin etmeyen Ford, güvenlik teknolojilerine çok fazla önem vermemiş.”

NCAP testine alınan Ford Mustang‘te kullanılan sürücü ve ön yolcu hava yastıklarının yeterli güvenliği sağlamadığı sonucu çıktı. Sürücünün başının direksiyon simidine, yolcunun ise ön göğüse çarpmasını önleyemeyen hava yastıkları nedeniyle Mustang, düşük puanlar aldı. Mustang, çocuk yolcu korumasından da yeterli puanları alamadı.

Ford Mustang’e sonbahar düzenlemesi

Mustang’in Euro NCAP testlerinde yıldız gibi parlamamasında otomobilde acil fren sisteminin bulunmamasının da etkili olduğu ortaya çıktı.

Ford cephesinden yapılan açıklamaya göre Amerikan devi eylül ayından sonra sipariş veren Avrupalı tüketicilere güncellenmiş Mustang versiyonu teslim edilecek. Yani sonbahardan itibaren Mustang donanımı acil fren sistemi ile pekiştirilecek. 
Amerikan devi açıklamasında ayrıca, Mustang’in geçerli güvenlik standartlarını karşılayan güvenli bir otomobil olduğunun altını çizdi.
Mustang, ABD’de, NHTSA tarafından yapılan çarpışma testlerinden beş yıldız almayı başarmıştı.

Ford, 2015 yılından bu yana Avrupalı tüketicilerin talep etmemesi nedeniyle otomatik acil fren sistemini Mustang’te kullanmıyordu.

Euro NCAP’te sporcu otomobiller nadir olarak test ediliyor. Kuruluş daha çok küçük ve orta sınıf çok satan otomobilleri teste alıyor.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here