Ford, komşuda Tourneo Custom üretimine başlıyor

Ford, Rusya'da Tourneo Custom üretecek

Ford Sollers temsilcisi Sergey Kirillov, Rus Vedomosti Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, 2013’ün ilk yarısında Tataristan’daki Elabuga fabrikasında yeni Tourneo Custom model hafif ticari araç üretimine başlayacaklarını söyledi. Kirillov, Tourneo Custom üretiminin yıllık 1.000 adet civarında olacağını belirtiyor.

Ford Sollers Elabuga’da halen Transit, S-Max ve Galaxy modellerinin yanı sıra Explorerların SKD üretimini gerçekleştiriyor. 

Geçtiğimiz yıl aynı tesiste 11 bin 475 adet Transit üretimi gerçekleşti ki bu bir önceki yıla göre Transit üretiminin yüzde 56 artması anlamına geliyor. Rusya’daki Ford marka hafif ticari araç satışları ise 12 bin 179 adeti buldu. Bu rakam da bir önceki yıla göra yüzde 50 artış anlamına geliyor. Bundan başka bu yılın ilk çeyreğinde markanın Amerikalı SUV modeli Explorer'ın üretiminde CKD’ye geçilecek, yılın ikinci yarısında ise Kuga üretimine başlanacak. Ford Sollers’in Naberejniye Çelnı fabrikasınınsa 2014’te açılması planlanıyor.

 

Ford Sollers’in Vsevolojsk’ta 125 bin adet kapasiteli bir fabrikası daha bulunuyor. Ford Sollers Başkanı Ted Kannis ki bu isim daha önce Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcılyığı yaptı, bu fabrikanın kapasitesini bir miktar daha arttırmayı planladıklarını ancak fiziksel imkansızlıktan ötürü bunun sınırlı bir artış olacağını söylüyor. Ford Sollers Vsevolojsk’ta Focus ve Mondeo üretiyor.

 

Kaynak: Vedomosti 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz