Ford, Türkiye’de araç içi teknoloji geliştirici arıyor

Ford Otosan, Türkiye’de kendine güvenen girişimcilere 25-26 Ekim’de Paris’te düzenlenecek “Ford Sync AppLink Paris Hackathon” finaline katılma şansı veriyor.

Paris’e gitmeye hak kazanan girişimciler, geleceğin araç içi teknolojileri için Ford ile çalışma ve çeşitli işbirlikleri gerçekleştirme fırsatı bulacak.

Koç Üniversitesi bünyesinde yer alan KWORKS Girişimcilik Araştırma Merkezi ve Endeavor Türkiye ’nin desteğiyle 20 Temmuz perşembe günü İstanbul’da gerçekleştireceği ön eleme sonrası Paris’e gidecek ekipler belirlenecek.

Ford Otosan, Türkiye’deki teknoloji girişimlerine Ford’un küresel projesi Connected Vehicles (Bağlantılı Araçlar) ekosisteminin kapısını açıyor.

YARIŞMANIN DETAYLARI AÇIKLANDI

Şirket, 20 Temmuz’da Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nde Ford’un Connected Services & Business Development (Bağlantılı Hizmetler ve İş Geliştirme) birimi yöneticisi Scott Lyons’ın başkanlığındaki jüri ile Türkiye’den gelen başvuruları değerlendirecek. Değerlendirme sonrası Paris’teki “Ford Sync AppLink Paris Hackathon” finaline gitmeye hak kazanan ekipler belirlenecek.

İstanbul’daki ön elemelere girişimciler, 5 ana başlık altında sunacakları yazılım/aplikasyon çözümleriyle katılabiliyor.

Ford Motor Company ve Axis-Innovation iş birliğiyle dünyanın birçok önemli startup ekosistemi ile tanışma fırsatı bulan “Make It Driveable” programı, bu yıl ilk kez Türkiye’deki girişimcilerle buluşacak. Türkiye dışında İngiltere, Almanya, Hollanda, Estonya ve İsrail’de de gerçekleşecek ön elemeler sonucunda kazanan ekipler Paris’te yarışma fırsatı bulacaklar. Ön elemeler sonucunda Paris’te yarışmaya hak kazanan girişimciler, geleceğin araç içi teknolojileri için Ford ile çalışma ve çeşitli iş birlikleri gerçekleştirme şansına sahip olacak.

Ford Olosan’ın teknoloji yarışmasının detayları

Program kapsamında; girişimcilere mobil aplikasyonlarını Ford araçların akıllı telefonlar ile entegre edilmesini sağlayan “SYNC AppLink” teknolojisi ile uyumlu hale getirmeleri ve SYNC teknolojisi ile donatılmış Ford araçlarında sunma fırsatı verilecek.

Final ise 25-26 Ekim’de Paris’te gerçekleşecek “Ford Applink Smart Mobility Challenge” etkinliğinde tamamlanacak

Adayların 5 ana başlık altında yazılım/aplikasyon geliştirmeleri bekleniyor

İstanbul’daki ön elemelere katılacak adayların, Ford araç sahiplerinin sürüş keyfini daha güvenli bir şekilde yaşamasına yardımcı olan araç içi multimedya sistemi Ford SYNC ile uyumlu bir yazılım/uygulama geliştirmesi gerekiyor.

Ford AppLink ekosistemine dahil olacak yazılımların,

 1. Ticari/filo çözümleri,
 2. Verimlilik,
 3. Çoklu-bağlantılı araçlar,
 4. Mobilite ve
 5. Araç Verileri olmak üzere 5 ana başlık altında yer alması hedefleniyor.

Adayların yarışmaya katılabileceği kategoriler ve detayları şöyle;

 • Ticari / Filo Çözümleri

 • Telematik

 • Kişisel asistanlık hizmetleri / Yapay zeka

 • Sürüş sırasında sürücünün yolda internete bağlı kalmasını sağlayacak uygulamalar ve bağlantılı araçlar için kişisel uygulamalar

 • Ford’un araç içinde yer alan modemi ve bulut ile AppLink aracılığıyla ara yüz oluşturan akıllı telefon temelli uygulamalar

 • Multimodal / Çok-modlu Çözümler

 • Paylaşım ekonomisi ve akıllı şehir araç verileri

 • Araç verileri için yeni kullanım alanları

 • Araçtan gelen verilerle oluşturulabilecek yeni iş modelleri

 • Verimlilik

 • Çoklu-bağlantılı araçlar

 • Mobilite

 • Araç verileri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz