Ford çıtayı yükseltti, hedef 1 milyar dolar

Yeni nesil Ford Fiesta modelini tanıtan Amerikan devi yıl sonu hedeflerini yukarı taşıdı. Geçen yılı 259 milyon dolarlık kârla kapatan Ford, 2016 yılını 1 milyar dolarlık kâr ile kapatmayı planlıyor. Ford çıtayı yükseltti, hedef 1 milyar dolar. Konu ile ilgili açıklama yapan Ford Avrupa CEO’su Jim Farley, “Geçen yıl, 2016 yılı için 600 milyon dolarlık kâr hedeflemiştik. Ancak, yılın ilk altı ayında bu hedefimize ulaştık.

Ford’un kârını artırmasında binlerce işçi çıkarmasının, üç fabrikasını kapatmasının ve model güncellemeleri yapmasının etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Ford her ne kadar rekor seviyede kâr hedefi açıklasa da bu yıl içinde İngiltere’den yapılan referandumdan Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde oy çıkması Ford’un kâr hedeflerinin aşağıda kalmasında etkili oldu. Brexit ile ilgili Ford cephesinden yapılan açıklama, Brexit’in maliyetinin 1.2 milyar doları bulacağı yönünde.

2017 Ford Fiesta tanıtıldı

Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen etkinlikte ilk kez podyuma çıkan yeni nesil Ford Fiesta, Ford’un rekabetin yüksek olduğu kompakt hatchback sınıfındaki iddiasını güçlendirmek için geliyor.

2017 Ford Fiesta’da üst sınıftaki otomobilleri aratmayacak güvenlik ekipmanlarının olması dikkat çekiyor. Bunlar arasında, yaya algılayan çarpışma önleyici sistem, dikey park etme özellikli aktif park yardımı, adaptif cruise control, kör nokta uyarı sistemi ve şerit takip sistemi gibi donanımların olacağı söyleniyor.

Ocak-Ekim ayları arasındaki dönemde Türkiye’de toplamda 6.579 adet satılan Ford Fiesta’nın yeni nesli Haziran 2017’de Avrupa lansmanı ile tanıtılacak. Yeni nesil Ford Fiesta, lansmanından yaklaşık üç ay sonra ülkemiz yollarında boy göstermeye başlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz