Ford 100 milyon dolarlık motorla gazlayacak

Hükümetin otomotiv sektörü için 'ince ayar' çektiği teşvik paketi meyvelerini veriyor. 75 milyon lira ve üzerindeki motor yatırımlarının 'öncelikli yatırımlar' kapsamına alınması yani bölge şartı aranmadan 5'inci bölge avantajlarından yararlanacak olması, otomotiv üreticilerini harekete geçirdi. 2010'da Ford Motor Company'nin dünyada kamyon geliştirme merkezi ilan ettiği Ford Otosan, tüm mülkiyet hakları kendisine ait proje için düğmeye bastı. Şirket Eskişehir'deki İnönü fabrikasında 100 milyon dolar yatırımla yeni 11 litre ve 13 litre Ecotorq motorlarını hem geliştirecek hem de üretecek. Türk mühendislerinin imzasını taşıyacak Ecotorq motorlar, ağır ticari araçların yanı sıra sanayide ve deniz araçlarında da kullanılacak.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, TÜBİTAK ile Ekonomi Bakanlığı'nın revize edilen motor yatırım teşviklerinden faydalanacaklarını belirterek, “1.240 mühendisle Ford için global bir Ar-Ge merkezi haline geldik. Mülkiyet hakkı bizde olan Ecotorq motor şimdi 11 ve 13 litrelik yeni modellerle Avrupa’da zorunlu olacak Euro 6 standartlarını karşılar hale gelecek. Biz teknolojiye dayalı bu yatırımla 54 yıllık şirket tarihinde bir sayfa daha açıyoruz” açıklamasını yaptı. Ford Otosan’ın yapacağı yatırım ağırlıklı olarak 2014 yılı planlamaları içinde yer alacak.

Ford’un Türkiye’deki üçüncü fabrikası Yeniköy’ün önümüzdeki yılın ilk yarısında Courier modeliyle hizmete gireceğini belirten Yenigün, “Avrupa’daki en büyük ticari araç üretim ve mühendislik üssü, Ford’un dünyadaki en büyük 3 Ar-Ge merkezinden biri ve Ford’un dizel motorlarını geliştirme merkezi haline geldik" dedi.

Kısa bir süre önce Çin’in dev ağır ticari araç üreticisi JMC’ye lisans sattıklarını ifade eden Yenigün, Ecotorq motor serisini başka üreticilere de lisans olarak verilebilecek durumda olduğunu dile getirdi. Ford Otosan’ın yıllık 11 bin Ecotorq, 55 bin Duratorq motor üretim kapasitesi bulunduğu bilgisini veren Yenigün, şunları kaydetti: “İnönü fabrikamızda 2007’den bugüne Transit’te kullanılan 350 bin Duratorq motor ürettik. Cargo kamyonda kullanılan ve tüm mühendisliği İnönü’de yapılan 6 silindirli Ecotorq motor üretim rakamımız ise 120 bin oldu. Yeni motor ailesi için 60 bin saat teknoloji testi, 4 milyon km yol testi planlıyoruz. Yeni motorlar 2 yıl içinde araçlar üzerinde yer almaya başlayacak.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz