Fırtına öncesi sessizlik mi?

Türkiye'nin en önemli savunma sanayi ve ticari araç üreticilerinden biriyken, son 16 aydır üretim yapılmayan BMC'de bayram öncesi verilen 5 biner liradan sonra adeta fırtına öncesi sessizlik görüntüsü hakim.

BMC'de 5'er bin liralar alındı ama bundan sonrası ne olacak?

Bayram öncesi alınan paralarla yüzler güldü. Tatil bitti, küçük kazalarla da olsa dönüldü. Peki içinde bulunduğumuz bu sıcak ağustosta neler yaşanacak?

Aldığımız bilgilere göre üretimin başlaması için öngörülen tarih eylül ayına sarktı. Önceden ağustos denilen, bayram nedeniyle ötelenen üretime başlama tarih için bugün konuşulan eylül ayı. Eylül ayında üretimin başlaması için kimlerin çalışacağı dahi belirlenmiş deniyor. Yönetimin elinde bir liste, sendikanın elinde bir liste olduğu yönünde söylentiler ortada dolaşmaya başladı.

Çalışanlar, kendileri üzerinden ortaya konulan senaryoda figuran olmaktan rahatsızlıklarını dile getirmeye başladılar.

Bayram sonrası yapılacak toplantı için bugünün tarihi üzerine yapılan spekülasyonlar, doğrulatılamadı. Ama bu doğrulamayı yapmayan toplantı tarafları, üretimin yeniden başlaması için eylül ayının dillendirildiğini de biliyorlar. Bu çelişki çalışanları daha da ürkütüyor.

Şimdi şu sorulara cevap aranıyor.

Yeni dönem için,  bazı sorular yeniden akıllara geliyor. 

Yeni yöneticilerin yeni dönem için yoğun mesai yaptıkları açıklanıyor ama sorular birbirini kovalıyor…

Sıcak Ağustos için sıcak sorular 

1- İşten çıkarmalar devam edecek mi? 

2- 2012 mayısı ile 2013 şubat ayları arasında maaş ödenmediği için "haklı nedenle" işten ayrılanlar, tazminatlarını ne zaman alabilecekler?

3- Yan sanayi alacakları ödenecek mi? Ödenmeden yeni ikmal yapacak tedarikçi var mı?

4- Bütün herşey eldeki (bahçedeki) yüzde 70'i tamamlanmış 20 adet Kirpi için mi?

5- BMC'ye alıcı adaylarının sayısı ne kadar? Alıcı adayları ile yapılan görüşmeler hangi aşamada? İtalyanlar tekrar geldi mi? Yerli grup yeni bir teklif sundu mu?

6- Verilen teklifler içinde mevcut işçi alacaklarının, tazminatlar dahil kapatılması yer alıyor mu? Yine bu teklifler içerisinde çalışan sayısının 600 kişilere indirilmesi bulunuyor mu?

7-Halen fabrika içerisinde bulunan tamamlanmamış otobüs ve kamyonlar, tamamlanarak, sahipleri olan bayilere teslim edilecek mi?

8- Çalışanlar yeniden ne zaman fabrikaya girebilecekler? 

 

Bayram öncesi yapılan toplantıda "Sıcak Ağustos'a" ertelenen bu soruların cevapları etap etap belli olacak.

Anlaşılan o ki bir yandan 20 Kirpi tamamlanıp, Silahli Kuvvetlere teslim edilirken, bir yandan da yeni patron adayları için "çöpsüz üzüm" hazırlanıyor.

Belirsizliğin en kısa sürede ortadan kalkması herkesin hayrına olacak gibi görünüyor.

Bunlardan çoğunun belli olacağı ilk toplantı bekleniyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz