Filo pazarında 2013 yılı ilk sonuçları

 

 

Giderek daha fazla gündeme girmeye başlayan bir sektörde filo kiralama. 4 yıl önce ticari araçların kiralama kapsamından çıkarılmasıyla sadece binek araç kiralaması yapılabilen sektörde kimin rolü ne?

 

Operasyonel kiralama veya filo pazarı. Türkiye'de de giderek büyüyen bu sektördeki araç sayısı 200 bine yaklaştı. Operasyonel Kiralama şirketlerinin çatı örgütü TOKDER'in yaptığı bir araştırmaya göre bu yılın ilk çeyreği itibariyle şirketlerin elindeki kiralık araç sayısı 175 bin adeti buldu. Bunun 166 bin adeti kiralık olarak değerlendirilerken, 8 bin adete yakını otaparkta kaldı.

 

Bu yılın ilk üç ayı tiibariyle 20 bin müşterinin bulunduğu bu sektörde, müşteri .aşına ortalama araç sayısı 8 olarak gerçekleşti.

 

 

YATIRIMLAR 1 MİLYAR TL'YE GİDİYOR

TOKKDER çtarafından derdlenen bigilere göre bu alandaki araç yatırımlarının tutarı 730 milyon 185 bin lirayı geçti. Satın alınmış araçlar için 188 milyon 787 bin lira ÖTV ödendi. Ödenen KDV tutarı ise 110 milyon 68 bin lira oldu.

 

Filo şirketlerinin ellerindeki tüm araçlar için ödediği MTV ise bu yılın illk yarısı için 48 milyon 702 bin lira tuttu.

 

 

FİLO PAZARINDA RENAULT ÖNDE

Türkiye filo araç pazarında en büyük marka Renault. Toplam pazarın yüzde 24.8'i Renault marka araçlardan oluşuyor. İkincilik ise özellikle Jetta ve Passat gibi iki önemli koza sahip Volkswagen markasının. Doğuş Grubu Volkswagen markasıyla filo pazarında yüzde 17.7 paya sahip.

 

Üçüncülük ise iyüzde 17.6 payla Ford Otosan'a ait. Sektörün dördüncü tercih edilen markası ise 16.7 ile Fiat. Bu markaları açık aradan sonra yüzde 5 ile Citroen izliyor. Opel, Hyundai, Audi, Peugeot ve Toyota sektördeki diğer markalar arasında yer alıyor. 

 

 

 

 

DİZEL TERCİHİ YÜZDE 92

Kiralanan araçların yüzde 91.6'sını dizel araçlar oluşturuyor. Bu oran tüm zamanların rekoru anlamına da geliyor. Filoların tercihlerinde dizel kadar otomatik vitesin de payı büyük. Kiralık araçların yüzde 28.2'si otomatik vitesli araçlardan oluştu ve bu da bugüne kadarki en yüksek oranı işaret ediyor.

 

 

 

 

KOMPAKT SINIFIN ÜSTÜNLÜĞÜ

Kiralık otomobil pazarında yüzde 52'nin üstündeki tercih C segmenti kompakt otomobillerde toplanıyor. İkinci en çok tercih edilen araçlar ise B segmentinde yer alanotomobillerden oluşuyor. Orta üst sınıfı oluşturan D segmenti araçların payı yüzde 12'nin biraz üzerinde. Lüks Suv gibi araçların da kiralık olarak tercih edildiğini ve orannlarının yüzde 2.3 olduğunu belirtelim.

 

KİRALAMA SÜRESİ ORTALAMALARI

Bu yılın ilk üç ayılk döneminde imzalanan sözleşmelerin üçte ikisi 30-42 ay aralığında, yüzde 80.3'ü ise euro bazlı imzalandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz