Fiat, üretimi kurtarmak için yeni formül deniyor

0

 

Geçtiğimiz günlerde İtalyan basınında yer alan haberlere göre; İtalyan hükümetiyle sorunlar yaşayan ünlü otomobil üreticisi Fiat, yaşadığı krizden dolayı İtalya'daki en önemli tesislerinden birini kapatma kararını erteledi. Hatta şimdi Fiat, İtalya'nın Melfi kentinde bulunan fabrikasında iki yeni SUV üretmeye hazırlanıyor.

2014 yılında Fiat ve Jeep için üretimine başlanacak olan iki yeni SUV, Fiat'ın İtalya'daki üretimini korumak amacıyla hükümetle yaptığı anlaşmanın ürünü yeni iş planının merkezinde yer alıyor.

İtalyan Fiat'ın iş planının asıl hedefinde ise Amerika Birleşik Devletleri var. Geçirdiği zor günlerle anavatanındaki fabrikalarını kapatma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Fiat, hükümet baskısının da etkisiyle çözümün rotasını ABD'ye çevirdi.

Fabrikalarının ömrünü ABD'ye yapacağı ihracatlarla uzatmaya çalışan İtalyan üretici bu hedefin ışığında İtalya'nın Cassino kentindeki fabrikasında ürettiği Lancia Delta yerine artık Chrysler 100 üretecek. Yeni nesil Alfa Romeo Giuliette de aynı hedef kapsamında ABD'ye ihraç edilecek.

Bilindiği gibi Fiat, yılın bu zamanına kadar yaklaşık 700 milyon euro kayıp yaşadığını ve bu doğrultuda Avrupa harcamalarını yaklaşık 500 milyon euro kıstığını açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here