Fiat Punto üretimini durduruyor

 

Punto gidiyor yerine 500 geliyor

 

 

Fiat, Avrupa pazarındaki kaybını önlemek için lüks otomobillere ağırlık vereceği ve Punto modelli yerine yeni 500 modellerini üreteceğini açıkladı

 

Fiat, Avrupa pazarındaki pazar payını canlandırmak ve pazardaki kaybını önlemek için lüks otomobillere 9 milyar euro (12.3 milyar dolar) yatırım yapacağını ve 500 modeline odaklanacağı için Punto modeli araçlarının üretimini durduracağını açıkladı.

 

Habere göre Fiat, Maserati ve Alfa Romeo modellerinin İtalya'da üretimine ağırlık verirken Punto modelinin üretimini durduracağını ve Punto'nun yerine 500 ve Panda modellerine odaklanacağı açıklandı.

 

Fiat özellikle Avrupa'da son yıllarda kayıplar yaşıyor. Şirket Avrupa'da üç yıl üst üste zarar açıkladı. Fiat bu zararı lüks otomobillere odaklanarak kapamaya çalışacak.Fiat 2009'da Avrupa'da 0.3 olan pazar payını kaybetmeye başlamış bu pazar payı bu sene yüzde 6.2'ye kadar düşmüştü.

 

Punto üretilmeyecek

 

Fiat'ın 500 modeline odaklanmasıyla birlikte hatchback modeli Punto üretimine son vereceği de açıklandı. Volkswagen'in Golf modeliyle Punto ile rekabet eden Fiat yeni 5 kapılı 500'ler ile rekabete yeni bir boyut getirmeyi hedefliyor. 

 

Bu model üretim maliyetinin düşüklüğü sebebiyle Polonya'da üretilecek. 2005'te yenilenen Punto 2007'de Fiat'ın Avrupa satışlarının yüzde 31'ini oluşturuyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz