Fiat Linea mı , Renault Symbol mü?

 

 

 

Değişik yıllarda Türkiye'nin en çok satan modeli ünvanını ellerinde bulunduran bu iki önemli otomobil, bu yıl keskin bir rekabet yaşıyorlar.

Geçen yıl Türkiye otomobil liginde birincilik koltuğuna oturan Bursalı Linea'nın işi bu yıl biraz zor. Artık önceki yılların birincisi Renalut Symbol, Dacia LOgan kılıgında da olsa geri döndü.

 

Bu iki model, ODD verilerine göre bu yılın ilk üç ayında aralarındaki 250 adetlik farkla yollarına devam ediyorlar.

İki modelin birincilik savaşında her iki markanın da yaygın satış ve servis ağları, yakıt tüketimi sunan dizel motor seçeneği sunmaları, fiyat performans dengelerini iyi tutturmaları ve rekabetçi olabilecek fiyatları en büyük kozları.

Türk tüketicilerin sevdiği dizel-otomatik-sedan üçlüsünün ikisini çok uygun fiyatlarla sunabilen markalar, Türkiye'nin en çok satan ilk 10 modelinin içinde de başa güreşiyor.

 

RENAULT SYMBOL, FIAT LİNEA'NIN HEMEN PEŞİNDE

BU yılın ilk üç ayında Türkiye'de 152 bin adetin biraz üzerinde otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleşti. ODD tarafından açıklanan rakamlara göre bu satışların 6061 adetini Fiat Linea modeli olşuturken, şubat ayında satışa çıkan Renalut Symbol satış adeti 3758 adeti perakende olmak üzere 5886 adeti buldu.

Nefesini Linea'nın ensesinde hissettiren Symbol'ün 35 bin adetleri bulan pazar liderlik rakamlarını bu yıl bu şartların devam etmesi durumunda tekrarlaması beklenebilir.

Lİnea'nın da pazarı boş bırakmayacağı ortada. Fiat'ın sadece Türkiye'de ürettiği ve Türkiye'de sattığı Lİnea üzerindeki esnek rekabetçi pozisyonu bu  aracın satışlarının da 35 binlere gidebileceğini gösteriyor.Sadece iki modelin satışlarının bu durumda 70 bini balması mümkün olabilir mi?

Evet, Türk tüketicilerin ve özellikle filoların çok sevdiği bu iki model, ağırlıklı dizel motor seçeneğiyle bu yıl en az 60 bin adetlik satışa imza atabilir.

Bu segmentte Citroen C-Elysee ve Peugeot 301 gibi geçen yılın sonlarında pazara giren iki önemli model daha var. Her iki modelin de satış hedefi 10'ar bin adet. Bu iki modelin de bu rakamı yakalayacak gücü var.

Bu yılın ilk üç aylık satış rakamlarına baktığımız Linea ve Symbol ilk ikiyi paylaşırken, C-Elysee ve 301 bu listeye henüz giremedi.

 

İlLK 10'DA 4 YERLİ, 6 İTHAL MODEL VAR

BU yılın ilk üç ayında 6061 adetlik satış açıklayan Fiat Linea en çok satna model olarak koşuyu önde götürüyor. Diğer yerli model -Renault Clio'nun 3 aylık satış rakamı 5095 adet ve bu rakamla 4. en çok satın alınan model . 

İlk 10 içinde koşuyu götürenler arasındaki diğer yerli Renault Fluence 4073 adetlik, Hyundai i20 ise 3411 adetylik satışa sahip.

Yarışı ilk 10 içinde götüren ithal otomobiller ise 5886 adetlik satış rakamıyla ikinciliği sürdüren Renault Symbol, 5579 adetlik satışla onu takip eden Opel Astra, 4295 adetlik satışla Volkswagen Jetta ve hemen arkasında 4160 adetlik satışla Polo geliyor. Listeye 9. sırada giren Ford Focus'un satış adeti 3140. Opel Corsa ise ilk 10 listesinin sonunda ve satış adeti 3134.

3 ayda 152 bin adeti bulan toplam pazar içinde ilk 10 modealin satış adeti 44 bin 834 adeti buluyor. Neredeyse yüzde 30'u bulan bu rakamın 18.640 adeti ise Türkiye'de üretilen 4 modelden oluşuyor.

Önceki yıllarda Renault Symbol ve Hyundai Accent Era gibi modeller Türkiye'de üretilirken, ilk 10 içinde yerli modellerin payı daha yüksekti.

Bu yıl ise B sedan segmentindeki ithal model ağırlığı pazarda ithalatın payının yüzde 70'lerin üzerine çıkmasına da neden oluyor.

 

İşte en çok satan 10 otomobil

(2013 ocak-mart)

 

Kaynak: ODD

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz