Fiat, Google için üretecek

Uzun yıllardır sürdürdüğü sürücüsüz araç testleriyle Amerika Birleşik Devletleri yollarında 2 milyona yakın kilometre yapan Google, otomotiv şirketleri arasında aradığı ortağını buldu. Teknoloji devi bundan sonra testlerini Fiat’ın ürettiği araçlarla yapacak. Google ve Fiat yayınladıkları ortak açıklamada; Fiat’ın yıl boyunca 00 adet 2017 model Chrysler Pacifica Hybrid üreteceğini, Google’ın ise bu araçlara otonom sürüş özelliği kazandırılması için gerekli yazılım geliştirmelerini yaparak; sensör ve donanım desteği sağlayacağını duyurdu.


Chrysler Pacifica Hybrid

2016 yılının sonlarına doğru Google bu araçların testlerine Amerika Birleşik Devletleri yollarına başlayacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Fiat Chrysler CEO’su Sergio Marchionne, Google ile işbirliği yapmanın otomotiv endüstrisindeki inovasyonun hızlandıracağına değinirken, bu devrim niteliğindeki teknolojik gelişmelerin son kullanıcıya da geniş kapsamda fayda sağlayacağının altını çizdi.

Google adına konuşan Sürücüsüz Araç Projesi CEO’su John Krafcik ise bu gelişmeler sayesinde yolların daha güvenli olacağını vurguladı.

Anlaşma kapsamında Google, Fiat otomobillerinin sahibi olacak. Ayrıca, her iki şirket de sürücüsüz araç teknolojisini geliştirmek için diğer şirketlerle çalışabilecek. İki şirketin böyle bir hakkı olsa da ilk anlaşmanın Fiat ile yapılması, İtalyan otomobil üreticisini teknoloji devinin ana üreticisi yapabilir.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here