Fiat Doblo kaç adet sattı, en yakın rakibi hangi model oldu?

 

Otomotiv satışlarının yeni bir rekor yıl getirip getirmeyeceğini söylemek için henüz erken. Fakat getirse doe bunun hafif ticari araç satışlarından olmkayacağı ortada.

Hafif ticari araç pazarında  K Belgeasi ile başlayan sınırlamalar, sıkı kontroller, kış lastiği zorunluluğu gibi detaşylarla iyice işi zorlaştırıyor.

BSunun sonucunda da hafif ticari araç satışları beklendiğ işekilde artmıyşor.

Halbuki Türkiyedeki otomotiv endüstrisinin temelini hafif ticari araç üretimi oluşuturuyor dersek yanlşı olmaz.

Ford Otosan ve TOFAŞ gibi iki büyük fabrika, çok büyük hacimlerde hafif ticari araç üretimi gerçekleştiriyor. PAzarın hakimi de bu iki marka denebilir.b

Bu yılın ilk üç aylık hafif ticari araç satışlarına bakılıdğında ise ilk 10 marka içinde birinciliği 5277 adetlik satışla Fiat Doblo alıyor. Bursa'da üretilen Doblo'lar Türk tüketicilerin ihtiyaçlarını karlşılayacak özellikleri Tofaş ağı ve uygun fiyatl ve alım koşullarıyla sunmanın etkisiyle ipi önde götürüyor.

Tabii bir diğer yerli üretici Ford'un artık efsane haline gelen Transit modeli Doblo'yu yanlız bırakmıyor. Ensesinde Transit'in nefesini hisseden Doblo bu ay kampanya ateşini erken yaktı.

 

Türkiye'de en çok satan 10 hafif ticari araç modeli içinde Volkswagen, Mercedes, Renault, Citroen ve Peugeot markalarının modellerini de görüyoruz.

Bu yılın ilk üç ayında geçen yılki ile çok yakın bir satış gerçekleşen bu sınıfın toplam pazardaki payında da gerileme bekleniyor.

Bu ıyılın ilk üç ayında 38 bin adetin biraz üzerinde gerçekleşen Türkiye hafif ticari araç pazarında ilk 10 modelin satışları 26.493'ü adeti buluyor.

İlk 10 listesine Citroen Nemo ve Peugeot Bipper'in girememesi ise şaşırtıcı. Çünkü bu araçların üçüzü Fiorino en çok satılan 4. model durumunda.

 

Türkiye hafif ticari araç pazarında ilk 10

 

Kaynak: ODD

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz