Fiat Chrysler yeniden medya grubu ortağı oluyor

İtalyan Agnelli hanedanı temsilcisi John Elkann, koronavirüs nedeniyle alt üst olan ekonomik şartlara rağmen medya grubu satın aldı.

Fiat Chrysler sahibi Agnelli ailesi tarafından kontrol edilen holding şirketi Exor; İtalya’nın en büyük yayın grubu GEDI’de 102,4 milyon Euro’luk hisse satın aldı.

Yatırım grupta yüzde 49’unun biraz altında sahiplik oluşturacak şekilde gerçekleşti. Bu satın alma ile birlikte 30 yıldan beri De Benedetti ailesinde bulunan sol eğilimli günlük La Repubblica, merkez medya La Stampa, haftalık haber dergisi L’Espresso, ulusal radyo kanalları dahil olmak üzere düzinelerce yayında çalışan 1000’den fazla gazetecinin yeni patronu Agnelli ailesi olacak.

İtalyan medya çevrelerinde bu satın alma 44 yaşındaki John Elkann’ın uzun süredir planladığı medyaya geri dönüş yolu olarak algılanıyor. Exor, Torino merkezli La Stampa’yı 2016 yılında De Benedetti ailesine satmıştı. Yine 2015 yılında The Economist’in en büyük hissedarı oldu. Büyükbaba Gianni Agnelli medya sahipliğine çok önem veriyordu.

John Elkann’ın bu satın almayı nostaljik değil, bir yatırım olarak gördüğü, ticari bir başarı sağlayabileceğine inandığı için bunu yaptığı yorumlanıyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle medya sektörü daralan reklam gelirleriyle zor günler geçiriyor. GEDI Grup, geçen yıl 129 milyon Euro net zarar açıklamıştı.

Grubun en büyük yayını olan Roma merkezli La Republica günlük 200.000 tiraja sahip, 360 ​​gazeteci istihdam ediyor. Geçtiğimiz ay web sitesi günlük ortalama 26 milyon sayfa görüntülemesi kaydetti, 160.000 abonesi var. La Stampa ise yaklaşık 140.000 tiraja, 22.000 dijital aboneliğe ve 170 çalışana sahip.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz