Ferrari’nin yakıtı yollara iniyor

Geçtiğimiz yıl 1.2 milyar dolarlık  Ar-Ge harcaması yapan enerji devi Shell’in Ferrari işbirliği ile geliştirdiği yeni performans yakıtları V-Power Nitro + dizel ve kurşunsuz 97 Türkiye’de satışa çıkıyor. V-Power serisinin 2’inci nesli olarak tanımlanabilecek Shell V-Power Nitro +,  daha hızlı ve verimli temizlik sağlayarak, aracı en yüksek performansa ulaştırmayı hedefliyor. Shell&Turcas, bu yeni ürünle akaryakıttaki pazar payını  artırmayı  planlıyor. 

Shell’in Hamburg’daki Teknoloji Merkezinde ürünle ilgili bilgi veren Shell&Turcas Pazarlama Müdürü Günden Yılmaz şunları söyledi:

“Shell V-Power Nitro + performans yakıtları, 60 yılı aşan bir geçmişe sahip Shell ve Ferrari teknik ortaklığıyla geliştirildi. Shell V-Power Nitro+, 2013 Formula 1 şampiyonasında Scuderia Ferrari’nin kullandığı yarış yakıtı ile % 99  aynı bileşenleri içeriyor. 120’nin üzerinde Shell teknik uzmanı, Ferrari’nin F1’de rekabet avantajı elde etmesi ve yarış pistlerindeki teknolojiyi tüm sürücülerin kullanımına sunulması için yılda 21 bin saat araştırma ve geliştirme çalışması gerçekleştiriyor.”

 

Benzin giderek küçülmekte

Türkiye’de Honda ile otogaz konusunda işbirliği yaptıklarını kaydeden Yılmaz şimdi de Hyundai Assan’ın ürettiği araçların  ilk yağ ve benzin dolumlarını yapmak için anlaştıklarını söyledi. Akaryakıt pazarının Türkiye’de yılda % 5’ler civarında  büyüdüğünü vurgulayan Yılmaz pazarın % 75’inin dizel, 15’inin otogaz 10’lar civarının ise benzinden oluştuğuna dikkat çekti. Türkiye’de araçlarda benzin kullanımının yılda % 6.5  civarında daraldığına da dikkat çeken Yılmaz  akaryakıta gelen son zamların ardından henüz tüketimde gözle görülür bir düşüş olmadığını da belirtti. 

 

Payını yüzde 2 artıracak

EPDK raporuna göre 2013’ün ilk 6 ayında Shell Turcas Türkiye’deki toplam akaryakıt pazarında % 17.7 paya sahip. POAŞ önde giderken Opet ve Shell arkadan geliyor. Shell, yeni ürün ile bunu 1 yılda % 2 artırmak istiyor. Shell’in 2013 ilk 6 ayda benzindeki payı % 24.8, dizelde  %16.9 iken otogazdaki payı 12.2 civarında. Madeni yağda % 27.1 ile Pazar lideri marka yaklaşık 450 bin araca akaryakıt yönetim sistemi hizmeti veriyor. Otogazda ise ^3’üncü marka konumunda blunuyor. Ülkemizde 1010 istasyonu bulunan Shell ortalama 500 bin müşteriye hizmet vermekte.

 

Enjeksiyonları deterjanlıyor

İlk markalı yakıtı ‘Shell Spirit’i 1907’de üreten Shell’in  80’den fazla ülkede 43 bin istasyon ve servisi mevcut. 10 milyondan fazla müşterisi olan marka yakıt inovasyonu konusunda yüz yılı aşkın deneyime sahip. Yeni Shell V-Power Nitro+ dizel , enjeksiyon sistemlerinin daha hızlı ve verimli temizlenebilmesi için güçlü bir deterjan teknolojisi içeriyor. Yakıt enjeksiyon sistemlerini temizlemek ve korumak için formüle edilen yakıt sistemi bileşenlerinin korozyondan korunmasını sağlayacak şekilde tasarlandı.  Nitro+ Kurşunsuz 97 ise bir önceki nesille karşılaştırıldığında % 25 daha fazla Sürtünme Modifikasyon Teknolojisi içeriyor. Bu da motorun tekerleklere daha fazla güç vermesini sağlıyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz