Ferrari rahatsız! Motorlar daha da küçülürse veto hakkını kullanır mı?

Ferrariler Modena pistinde

Ferrari, bir kez daha Formula 1’den ayrılacağının sinyallerini verdi. Fakat şirket içinden önemli bir isme göre bu ayrılık, spor camiasını etkilediği kadar Ferrari için de hüzünlü bir sonuç anlamına geliyor.

Aslında bunu söyleyen Ferrari Takım Direktörlüğü de yapmış olan eski FIA başkanlarından Jean Todt.

Ayrılık F1 için de Ferrari için de iyi olmaz

Todt, Autosport’a verdiği son röportajda, kimsenin ayrılmasını istemediklerinin aşikar olduğunu ve Ferrari’nin ikonik bir marka olduğunu belirtti. Ferrari’nin, bugüne kadar yapılan bütün Formula1 yarışlarına katıldığını hatırlatan Jean Todd, Ferrari’nin aralarından ayrıldığını görmek istemediklerini, ayrıca, bu ayrılığın Ferrari için, hem yarış hem yol arabası olması bakımından dezavantajlı olabileceğini ifade etti.

Başka bir deyişle, grand prix yarışlarının, Ferrari’nin DNA’sının yapıtaşlarından biri olması sebebi ile, Formula E veya World Endurance Championship gibi yarışlara katılsa bile, F1’in yeri doldurulamaz.

Ferrari yeni düzenlemelerden huzursuz

Ferrari yönetimine ve fabrikasına ev sahipliği yapan Maranello’nun ayrılık sinyali vermesindeki en büyük etken ise yeni F1 düzenlemelerinden duyduğu açık endişe.

Ferrari, Formula 1’de veto hakkına da sahip.

Ferrari’nin F1’de veto hakkı var

Belli ki, Ferrari, motorların daha fazla küçültülmesinden veya standarta indirilmesinden rahatsız. Sergio Marchionne, şartlar böyle ise takımın Formula 1 rekabetini bırakacağını belirtiyor. Fakat, anlaşmazlığın daha ileri gitmeyeceği düşünülüyor. Çünkü Ferrari’nin Formula 1’de alınacak kararları veto hakkı bulunuyor.

En küçük değişimin bile takımın onayından geçmesi gerektiği gerçeği, diğer takımlar üzerinde haksız üstünlük gibi gözükse de, Todt, diğer takımların da buna destek verdiği gerçeğini oldukça dikkat çekici bir etken olarak gösteriyor.

Markalar, Ferrari’nin veto hakkını kabul ediyor ama

Ayrıca, FIA’da başkanlık yaptığı süre zarfında, diğer takımlarla da Ferrari’nin sahip olduğu veto hakkı üzerine görüş alışverişinde bulunduğunu, diğer takımların ise bu hakkın lehinde düşündüklerini, gelecekte oluşabilecek herhangi bir olumsuzluk adına, tekrar masaya yatırılabilecek bir konu olduğunu da ekliyor.

Nazlı Mirasoğlu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz