Fabrikaya semaver koyacağız, sendikayı bırakın!

0

Mesela deseler ki;
‘Fabrikaya semaver koyacağız, sendikayı bırakın!’
Yok öyle bir şey de…
Olmasın zaten.
Biraz tuhaf olduğunun farkındayım.
Sadece ABD’deki bir olayı Türkiye’ye uyarlamaya çalıştım.
Dondurulmuş yoğurt bir çalışan için ne kadar cazip olabilir?
Veya…
Bir roller coaster…
Dünyaya hediye ettiğimiz tek Türkçe kelimenin ‘dünyanın en medyatik’ elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın koridorlarında telaffuz edilmesi epeyce ilgimi çekti doğrusu. Gerçi yoğurdun dondurulmuş olanının pek bizim kültürümüzle ilgisi bulunduğunu söylemek zor, ama inovasyon işte. Keşke bu inovasyonları biz yapsaydık da, dünyaya bir yoğurt markası hediye edebilseydik… –Chobani’yi mi diyorsunuz? Bence o Türk markası değil, ‘Grek Yogurt’ diye satıyor ürünlerini.-
Neyse, konu bu değil zaten…
Konu yine ‘başka dünyaların başka dertleri’ kıvamında.
Konu ne mi?
Şudur:
Tesla’nın markası kadar medyatik patronu Elon Musk, dondurulmuş yoğurt ve roller coaster teşviğiyle çalışanlarını sendikadan uzak tutmaya çalışıyor. Biraz magazinel olduğu ortada.
Bu arada Musk’ın Trump’ın danışmanlarından biri olarak adı geçmesinden sonra yaşadığım hayalkırıklığına bir tane daha eklenmiş oldu.
Biz kendisini öyle bilmiyorduk.
Yani en azından böyle olmasını beklemiyorduk.
İdealist dediğimiz bir patronun idealistliği sendikayı görene kadar oluyormuş demek ki!
Sendikaların Batı dünyasında artık ‘eski usül’ görüldüğü doğru ancak bugünün dünyasında da örgütlülüğün mihenk taşı olmayı sürdürdüğü kesin…

Dondurulmuş yoğurt
Roller Coaster

Sendikanın olmadığı tek otomotiv şirketi

ABD’de otomotiv endüstrisi sendikaların en yaygın olduğu iş alanlarından biri.
Tesla ise ABD’de şu anda çalışanları bir sendikaya üye olmayan tek otomobil üreticisi.
Geçen hafta Jose Moran adlı bir sendikacı bazı iddialar ortaya attı. Moran, Tesla Freemont fabrikasında çalışma koşullarının kötü olduğunu, zorunlu mesailerle çalışma sürelerinin haftada 40 saati aştığını, önlenebilir olmasına rağmen ergonomik olmayan makineler yüzünden sıklıkla yaralanmaların meydana geldiğini, çalışanların sektörün en düşük maaşları yüzünden yaşam standartlarının düşük kaldığını iddia ediyor.
Bu iddialar Musk’ı epeyce kızdırmış olmalı ki, hemen bir mail ile çalışanlarına durumu izah etmeye çalışmış. Musk, mail’inde, Moran’ın iddiaları üzerine fabrikada bir araştırma yapıldığını ve sendika United Auto Workers’ın (UAW) Tesla’nın ‘yoluna taş koymak’ amacında olduğunu savunuyor. Musk’a göre, mesailer son 12 ayda yüzde 50 azaldı. Bir işçi haftada ortalama 43 saat çalışıyor. Dahası Musk, çalışanların şirkette payı bulunduğunu, bunun da 4 yıl sonunda bir çalışana ortalama 70 bin ile 100 bin dolar kazanç sağladığını ve düşük ücret iddialarını çürüttüğünü düşünüyor.

Tesla CEO’su Elon Musk

Davut ile Golyat savaşı mı?

Musk daha da ileri giderek, UAW’a karşı olan ‘mücadelesini’ Davut (Tesla) ile Golyat (UAW) arasındaki savaşa benzetiyor.
Davut ile Golyat?
Hımmm!
Biraz abartmış mı ne!
Musk, atılımlar hayata geçtiğinde ve yıl sonunda Model 3’ün seri üretimi başladığında da büyük bir ‘şenlik’ vadediyor.
Ha bir de Musk, fabrikanın muhtelif köşelerinde bedava donmuş yoğurt makineleri ve roller coaster sözü de veriyor.
Roller coaster’ı sanırım ‘daha eğlenceli bir şirket olacağız’ anlamında söylüyor.
Tesla’nın bir startup olarak başladığı göz önüne alındığında, sendikayı modası geçmiş bir kurum olarak görmesi doğal. Aslı endişe ise sendikanın Tesla’nın kapısından girmesiyle, şok dalgasının tüm Silikon Vadisi’ni sarabilecek olması…

Semaverle de olmaz!
Ben ya da muhtemelen hepimiz ‘dondurulmuş yoğurt ve roller coaster’ın nasıl bir cazibesi olabilir ki, sendikaya tercih edilebilsin’ diye düşünüyoruz.
Kültür farkı işte…
Fabrikanın muhtelif yerlerine semaver ve salıncak koyacağım demek gibi bir şey sanırım.
Yok yahu!
Semaver ve salıncakla da olmaz bu iş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here