Fabrikasız rekor

Opel Türkiye ‘1.6 litre-dizel-otomatik’ üçlüsüyle bu yıl yalkayık 65 bin araç satmayı hedefliyor. Şirket bu performansıyla İzmir fabrikasının kapandığı 2000’de kırdığı rekoru kıracak

Opel, son 5 yılın en iyi başlangıcına imza attı. Şirket yeni Astra’nın rüzgarıyla ilk çeyrekte satışlarını yüzde 8 oranında artırararak 303 bin adede çıkarttı. Opel, Türkiye’nin de yer aldığı 17 Avrupa ülkesinde büyürken, pazar payını yüzde 6’ya yükseltti.

Şirket böylelikle 2011’den bu yana en iyi satış ve en yüksek pazar payını elde etti. Marka, Avrupa genelindeki performansını Türkiye’de de gösterdi ve tüm zamanların rekoruna adeta göz kırptı. Opel Türkiye, otomotiv dünyasında ‘süper üçlü’ olarak anılan 1.6 litre dizel-otomatik motorla 2000’de ulaştığı tüm zamanların en yüksek satış rakamını geçmeyi planlıyor.

Şirket böylece 2000’deki ekonomik kriz döneminde İzmir Torbalı’daki tesisini kapattıktan tam 15 yıl sonra rekor kırmış olacak.

Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, binek oto ve hafif ticari araç pazarının yüzde 3 daraldığı Ocak-Mart döneminde Opel’in satışlarını yüzde 7 artırarak 7 bin 720 adede ulaştırdığını ve yüzde 6’nın üzerinde pazar payı yakaladıklarını belirtti.

Keklik, “Yıla başarılı bir başlangıç yaptık. Bu, Avrupa genelinde müşterilerimizin son dönemlerde pazara sunduğumuz model yelpazemize gösterdiği ilginin somut göstergesi. Özellikle model yelpazemize kazandırdığımız 1.6 litre dizel-otomatik büyümemize önemli katkı sağladı. Sadece Insignia modelimiz bu motor seçeneğiyle satışlarını 4.5 kat artırdı” diye konuştu.

1.6 dizel otomatik seçeneği ile segmentinde güçlü konuma yükselen Astra Sedan ve yeni Astra’nın yıl sonunda toplam 30 bin satış rakamına ulaşmasını beklediklerini kaydeden Özcan Keklik, şöyle devam etti: “2016’da ülkemizde satılan her iki Opel araçtan birisi Astra olacak.

Avrupa’da Yılın Otomobili seçilen Astra HB ile sınıfında liderliği hedefliyoruz. Yılın son çeyreğinde pazara sunacağımız yeniliklerle yakaladığımız momentum daha da hızlanacak. Yıl sonunda yaklaşık 65 bin adetlik satış hedefliyoruz.

Opel Türkiye, 2000’de 62 bin adetle tarihi rekor kırmıştı. 2016’da bunu geçmek istiyoruz.”

Mokka X son çeyrekte geliyor

Rekorı kırmayı hedefleyen Opel’de bu yı hem model hem de motor yenikleri olacak. Marka Nisan ayı başında Astra Sport Tourer’ı piyasaya sundu. Şirket yılın son çeyreğinde Mokka’nın kardeşi X’i satışa çıkaracak. Opel’in gelecek nesil crossover modellerinin habercisi olacak Mokka X, maceraperest ve güçlü kişiliği vurgulayan ‘X’ harfiyle tanıtılıyor. Araç, sportif dış tasarımı, yeni iç mekanı, yeni nesil bilgi-eğlence sistemleri, 1.6 dizel motor seçeneği, otomatik şanzımanı ve dört çeker sistemiyle dikkat çekiyor. Opel, yeni Astra ve Astra Sports Tourer modellerinde 150 beygir güç üreten 1.4 litrelik benzinli motor seçeneğini de sunmaya başlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz