Fabrika işçilerinin mesaisi artıyor

Avrupa’da yaşanan krizle son zamanlarda kaybettiği paralarla adından söz ettiren ünlü Fransız otomotiv şirketi PSA/Peugeot-Citroen, oluşturduğu kurtarma planı dahilinde çeşitli çıkış yolları arıyor. Hükümetin desteğini alması için Avrupa Birliği’nden onay çıkmasını bekleyen üreticinin şimdilerde gündeminde esnek çalışma saatleri yer alıyor.

PSA, Fransa’daki fabrikalarında çalışan işçiler için yakın zamanda sendikalarla bir görüşme yapacak. Görüşmede konuşulacak konu ise, işçilere kurtarma planı dahilinde esnek çalışma saatlerinin uygulanması. Bu sayede üretici, kaybettiği paraları daha fazla işgücü harcayarak geri kazanmaya çalışacak.

2012 yılını krizin etkileriyle borç içinde geçiren PSA’nın satışları geçen yıla göre yüzde 16.5 düşüş gösterdi. 10 bine yakın işçiyi işten çıkaran ve fabrikalarında üretim durdurma yoluna giden şirketin CEO’su Phillippe Varin, 2015 yılına kadar kar elde edemeyeceklerini açık bir şekilde dile getirdi.

PSA, çalışma saatlerini uzatma yoluna gidecek ancak bu, 8 bin kişinin işten çıkarılmasını engellemeyecek. 8 bin kişinin daha işine son verecek olan şirketten açıklama yapan Endüstri Müdürü Denis Martin, PSA’nın Renault’la işçi konusunda kıyaslanmaması gerektiğini belirterek, “Fransa’daki en büyük fabrikalara sahibiz ve fabrikalarımızda yaklaşık 76 bin kişi çalışıyor.” dedi.

PSA’nın memleketindeki tek rakibi Renault’un ise Fransa’da 54 bin işçisi bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz