Eylül ayında Avrupa pazarlarında tek yüzü gülen ülke hangisi oldu?

0

Avrupa'nın üzerinde kriz hayaleti dolaşmaya devam ediyor. Tüketiciler otomobil alımlarında ayaklarını frenden çekmiyor. Artık Almanya otomotiv pazarı da üretimi etkileyecek boyutta küçelme rakamları vermeye başladı.

İşte Avrupa'nın en büyük 5 pazarında eylül ayı sonuçları…

 

İSPANYA'YI ARTIRILAN KDV ORANLARI VURDU, SATIŞLAR SADECE 35 BİN ADETTE KALDI

Araçlardan alınan KDV'nin yüzde 18'den 21'e yükseltilmesi ve hükümet tarafından getirilen bir kaç kısıtlama İspanya otomotiv sektörünü eylül ayında vurdu. Eylül ayında 35 bin 206 adet araç satışı gerçekleşen İspanya pazarında geçen yıla göre yüzde 36 düşüş yaşandı. Aynı şekilde 2012'nin başındandan eylüle kadar 555 bin 418 adet araç satılan pazarda yüzde 11'lik azalma görüldü.

İTALYA'DA EYLÜL ASTIŞLARI 110 BİNİ GEÇTİ

Arka arkaya 13. kötü ayını yaşayan İtalya'da da durum farklı değil. Beklenenden daha kötü bir eylül ayı geçiren İtalya otomotiv sektöründe ay boyu 110 bin 350 adet araç satıldı, bu da yaklaşık yüzde 25'lik bir düşüş demek. Yılın başından bu yana satışları geçen yılki döneme göre yüzde 20 azalma gösteren sektörde dokuz ayda ise toplam 1 milyon 91 bin 686 adet araç satıldı. 

ALMANYA'DA PAZAR YÜZDE 11 KÜÇÜLDÜ AMA EYLÜL AYINDA SATIŞLAR 250 BİNİ AŞTI

Avrupa'nın gözde pazarlarından olarak gösterilen Almanya'da da işler iyi gitmiyor. Geçen yılın eylül ayıyla kıyaslandığında yüzde 10.9 azalma görülen Almanya pazarında ay boyu toplam 250 bin 82 adet araç satıldı. Almanya'nın Federal Motorlu Taşıtlar Bürosu'nun yaptığı açıklamaya göre ilk dokuz aylık dönemde de yüzde 1.8 düşüş yaşayan Almanya pazarında elektrikli ve hibrit araçlar en az satılanlardan.

 

EYLÜLDE FRANSA PAZARI YÜZDE 18'DEN ÇOK DARALDI

Geçen ay 167 bin 526 adet araç satışı yapılan Fransa pazarı bu ay satışlar yüzde 18.3 düştü ve Fransa'da bu ay toplam 136 bin 859 adet araç satıldı.

 

İNGİLTERE'DE SATIŞLAR 7 YADIR ÜST ÜSTE ARTIYOR

Eylül ayının kazananı olan İngiltere arka arkaya yedinci ayında yine yükselişte. Motor Üreticileri Derneği'nin yaptığı açıklamada eylül ayında İngiltere'de toplam 359 bin 612 adet araç satıldığı bildirildi. Zayıf ekonomisine rağmen gelecekte satışlarının daha da artacağına inanılan İngiltere'de satışlar sonunda bu ay yaşanan artış yüzde 8.2 oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here