Evrim geçirdi, “küçük Aston Martin’e” benzetildi

 

 

Ford Fiesta evrim geçirdi, küçük Aston Martin'e benzedi

Lüks markaların küçük ve çok satan modeller tarafından "onu andıran" halde tekrarlanması yeni değil. Örneğin Aston Martin'in kendisi dahi Toyota'nın IQ adlı modelini kendi küçük aracı haline dönüştürdü. Avrupa'da satıyor ama Türkiye'de pazara dahi sunulmadı.

Yine Ford'un yenei yüzü artık Aston Martin modellerindeki hatları andırıyor. Markanın yeni yüz uygulamasının bir örneği Türkiye'ye giriş yaptı.

Avrupa basınının "Küçük Aston Martin" olarak tanımlayan yazılar yayınladığı yeni Fiesta, tam da Aston Martin'i andıran çizgileriyle dikkat çekiyor.

Fiesta'nın yenilikleri bundan ibaret değil elbette.

 

Ford ürün gamına katıldığı 1976 yılından bu yana 6 nesildir üretilen Fiesta, güçlü bir yenilenme yaşadı. 

 

Aracın dıştan da kendini bariz şekilde gösteren değişimi, kaputun altında da devam ediyor. Artık küçük sınıfta yeni teknolojiler, üst güvenlik donanımları, 5 farklı motor seçeneği Fiesta ile yer almaya başladı. Yeni Fiesta, 31 bin 795 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıktı.

 

37 yılda tüm dünyada 15 milyon adetten fazla satılan Fiesta'dan Türkiye'de 160 bin adet satıldığını açıklayan Ford Otosan Genel Müdür Haydar Yenigün, bu satışların 85 binr adet gibi yüzde 50'yi olşuturan bölümünün son 5 yılda gerçekleştiğine dikkat çekti.

Güvenlik donanımlarıyla EuroNCAP'den 5 yıldız almayı başaran yeni Fiesta, dıştaki değişimini içeriye yansıttığı teknolojiyle, "Eğlenceli bir otomobil" olmayı hedeflemiş.

Yeni teknooljiyeriyle de bunu başarıyor denebilir.

Ford'un 11 yıllık Türkiye birinciliğinde otomobil alandıa ikinci en önemli model olan Fiesta'nın geçen yıl 22 bin adetlik satışa ulaştığını belirten Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner, aracın boyutlarının aynı kaldığını ama içinin ve önünün tamamen edğiştiğini söylüyor.

Artık Ford logosu daha yukarıda ve farlar laser kesimli. Ön görünüm daha agresif. İçeride ise göstergelerde buz mavisi renk hakim. Piyano black malzemenin kullanıldığı kokpitte, kahverengi ön göğüs de sunuluyor.

Devrim niteliğindeki tasarımın evrimi

Dış tasarımımdaki en belirgin yenilik yüksek profilli trapezoid tasarıma sahip sportif üst ızgaradan oluşurken geriye doğru eğimli bir şekilde uzanan lazer kesim yeni farlar, "Powerdome" olarak adlandırılan kaslı tasarıma sahip motor kaputuyla birleşerek Fiesta’nın güçlü bir araçgörünütmü vermesine yol açıyor. Fiesta’nın arkasına doğru uzanan sportif çizgiler, daha geniş açılı ve sportif yeni arka spoylerin yanı sıra yenilenen stop grubu ile de desteklendiği görülüyor.

Yeni Fiesta maillere bakarken öndeki araca çarmayı önleyecek 

Yenilenme sürecinde Ford markasının tüm modellerinde olduğu gibi teknolojik yeniliklerle donatılan Fiesta’da bulunan Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi, Ford SYNC araç içi iletişim sistemi, MyKey adlı kişiselleştirilebilen anahtar ve  Acil Durum Yardımına sahip SYNC sistemi gibi özellikler segmentinde ilk anlamında geliyor. Acil durum yardımı, kaza veya yolda kalma durumlarında 112 Acili kendisi arıyor ve aracın koordinatlarını bildiriyor. 

 

Üçü tamamen yeni, 5 motor seçeneği

Dördü benzinli biri dizel olmak üzere beş farklı motor seçeneğine sahip Yeni Fiesta’nın güç ünitelerinden üçü tamamen yeni.

 

– Yeni 75 beygir gücündeki 1.5 litre TDCi dizel motor. Bu motor, eski 1.4 litrelik dizel motorun yerini aldı.

 

– 1.0 litre 3 silindirli 100 PS EcoBoost motor. Bu motor 2013 yılı sonunda Türkiye'ye gelecek.

 

– 105 beygirgücnüde yeni 1.6L  benzinli motor. Bu motor da 90 beygirg ücündeki eski 1.4L benzinli motorun yerini aldı. 

 

– 82 beygir gücündeki 1.25 lt hacimli benzinli motor.

 

– 96 beygirçgücündeki 1.4 litrelik benzinli motor

Yeni Fiesta’da kullanılan 1.5 TDCi ve 1.6L 105 PS’lik yeni motorlar ise seleflerine göre yüzde 11 düşük tüketim sağlıyor. 

 

Otomatik şanzıman ise 105 beygirn gücnüdeki 1.6L benzinli motorla birlikte sunulan 6 ileri vitesli PowerShift şanzıman olarak sunuluyor.

 

Standart donanımı yeterli ama isteyene teknoloji paketi 1700 TL 

Giriş seviyesindeki Trend seçeneğinde gövde rengi elektrikli-ısıtmalı-sinyalli yan aynalar, direksiyondan kumandalı radyo/CD/MP3 çalabilen müzik sistemi, Ford EcoMode, USB ve Aux-in bağlantı noktası, deri kaplı vites topuzu, akıllı şarj sistemi, vites değiştirme ikazı, ISOFIX bağlantı noktaları, sürücü ve yolcu ön hava yastıkları, MyKey ve ABS gibi özellikler standart olarak sunuluyor. Titanium donanım seviyesinde ise LED gündüz farları, sürücü kol dayama, alaşım jantlar, ön sis farları, elektrikli arka camlar ve camların altında krom çıta, elektronik klima, estetik aydınlatma paketi ve 3 kollu deri direksiyon simidi yer alıyor. 

 

Aracını ileri seviyede güvenlik, konfor ve şıklıkla donatmak isteyenlere X Paketi ile otomatik yanan farlar, otomatik kararan iç dikiz aynası, yağmur sensörü, hız kontrol sistemi ve karartılmış arka camlar; Tekno Paket ile sınıfında ilk kez Fiesta’da sunulan aktif şehir içi güvenlik sistemi, anahtarsız giriş sistemi, elektrikli katlanan yan aynalar ve ısıtmalı ön camlara sahip olabiliyorlar. Bunlara ilave olarak ESP, çekiş kontrol sistemi, yokuş kalkış desteği, yan, perde ve diz hava yastığından oluşan Güvenlik Paketi Sony müzik sistemi ve SYNC de opsiyonel olarak yeni Fiesta ile tercih edilebiliyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz