Eski Başkan’a 5 yıl bakmışlar

Emisyon skandalı nedeniyle sıkıntılı aylar geçiren ve 15 yıldır ilk kez 2015 yılında 4.1 milyar Euro zararla kapatan Volkswagen Grubu, bugünlerde mini bir skandalla yeniden gündemde.

Volkswagen’in eski CEO’suna bu görevinden ayrıldıktan sonra bile 50 milyon Euro ödediği ortaya çıktı. Bu ilginç olay Alman medyasına da yansırken, olayın merkezindeki isim VW’nin eski CEO’su Bernd Pischetsrieder oldu.

Söylenti doğru çıktı, o isim gitti

1999 yılındaki Rover fiyaskosunun ardından Bernd Pischetsrieder, 2002 yılında BMW’den Volkswagen’e CEO olarak geçmişti. 2006 yılında Pischetsrieder, yeniden yapılanma tartışmaları sırasında ani bir şekilde istifa etti. Ancak sözleşme şartlarına bağlı olarak eski CEO, tam olarak VW ile bağlarını koparmadı, 2012 yılına kadar da maaş ve ikramiye almaya devam etti.

Kurt şehrine komşu fabrika geliyor

Pischetsrieder’e 2007 ile 2012 arasında toplam 50 milyon Euro, yani yıllık 10 milyon Euro ödenmiş. Bu para için de Pischetsrieder’in ayda iki gün birkaç saatlik mesaisi yeterli olmuş. Ayrıca memleketi Bavyera ile VW’nin merkezi Wolfsburg arasında özel uçak masrafları VW tarafından karşılanmış.

2013 yılından bu yana Bernd Pischetsrieder reasürans şirketi Münich Re’nin Başkanlığını sürdürüyor ve ayrıca 2014’ten bu yana da Daimler’in Denetleme Kurulu’nda yer alıyor.

Belma Toprak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz