Eski alacakları TMSF ödeyecek açıklaması geldi

BMC işçilerinin TBMM Dilekçe Komisyonu'na verdikleri dilekçelere Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan cevap geldi. Cevaba göre BMC çalışanları maaşlarını artık TMSF'den alacaklar.

Haberi aynen veriyoruz. Ama zaten bu sendika ile BMC yönetimi arasında varılan anlaşma gereği böyleydi. İşin ilginci böyledi ama tüm ödemeler yapılmıyordu. Hatta işçilere imzalatılan protokol ile alacaklar 36'ya bölünmüştü.

Satış görüşmeleri ile geçen kasım ve aralık aylarında çalıyanlara çalıştıkları gün için ödemeler yapılırken, protokolün diğer maddelerine uyulmadığı öğrenilmişti.

 

İŞTE KONUYLA İLGİLİ SON HABER 

 

"BMC İŞÇİLERİNE MÜJDE! MAAŞLARINI TMSF ÖDEYECEK

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) el koyduğu Çukurova Grubu bünyesindeki BMC firmasının çalışanlarına maaş müjdesi verdi. Bakanlık, TBMM’ye, 11 aydır maaşlarını alamayan işçilere tüm alacaklarının TMSF tarafından ödeneceğini iletti.
TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvuran BMC işçileri, mağduriyet içinde bulunduklarını kaydetti. İşçiler, hiçbir makamın kendilerine yardımcı olmadıklarını belirtirken, sorunu TBMM’nin çözmesini istedi.

 

Gümrük Bakanlığı devrede

Dilekçe Komisyonu, işçilerin başvurularını işleme koyarak durumu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na iletti. İşveren tarafından ödenmeyen ücretlerin yasal takip veya yargıya başvurulmak suretiyle temin edilebileceği, dolayısıyla konunun yargıya intikalinin uygun olacağını belirten bakanlık, bu konuda herhangi bir görevinin de bulunmadığını vurguladı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, diğer taraftan konu hakkında görüşlerine başvurmak amacıyla konunun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na intikal ettirildiği bilgisini de verdi.  

 

Ödeme planı geliyor

Bakanlık, fabrikanın çok uzun süredir işçilerine sağlıklı şekilde ücret ödeyememesinin kamuoyunun malumu olduğunu dile getirerek, TMSF’nin sosyal sorumluluk bilinciyle Çukurova Grubu’na ait varlıkların satışından elde ettiği kaynakların bir kısmını çalışanların ücretinin ödenmesine tahsis edeceği, bu çerçevede BMC yönetiminin, personelin ücret alacaklarını hazırlayacağı ödeme planı çerçevesinde, bir kısmını da peşin ödeyerek kapatma kararı aldığının anlaşıldığını ifade etti."

Kaynak: Milliyet-Önder Yılmaz-Ankara

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz