Payları yüzde 6’ya yaklaştı! Otomotivde en “çevreci” beş ülke

Dünya genelinde alternatif motor teknolojilerine sahip otomobiller giderek daha fazla teşvik ediliyor ve her geçen yıl daha fazla alıcıya ulaşıyor. Avrupa ülkeleri arasında elektrikli ve hibrit otomobillerin satışı 850 bin adedin üzerine çıkarken, toplam pazardan aldığı pay da yüzde 5.7’ye ulaştı. 2017 yılında Avrupa’da alternatif motora sahip otomobillerin satışları yüzde 40 gibi önemli bir oranda artış gösterdi.

Bazı ülkelerde toplam satışlardan aldığı pay çift haneli rakamları bulurken, bu oran yüzde 50’nin üzerine çıkan Norveç’te zirve yapmış durumda. Çevreci özellikleri ağır basan alternatif motor teknolojisine sahip otomobillerin, geçen yıl toplam satışlardan aldığı pay dikkate alındığında Avrupa’nın beş ülkesi öne çıkıyor. Kuzey Avrupa ülkelerinin ağırlıkta olduğu listenin ilk beş sırasında, sırasıyla Norveç, İtalya, İsveç, Finlandiya ve Hollanda var.

2017 yılında 756 bin otomobil satılan Türkiye pazarında bu payın ağırlık hibrit olmak üzere yüzde 0.5 gibi çok düşük bir oranda olduğunu hatırlatalım…

Auto Journal’de yer alan verilere göre, toplam pazardan aldıkları pay baz alındığında Avrupa’nın ‘şimdilik’ en yeşil beş ülkesi şöyle:

Norveç milletvekilleri 2025 yılından sonra elektrikli oto dışındaki araç satılarına dur dedi.

Norveç’te satışların yarısını kaptı

Ülkede çevreci araçlar adeta devlet politikası haline gelmiş durumda. 2017 yılında 82 bin adetten fazla alternatif motora sahip otomobil satıldı. Satışlar yüzde 33 arttı ve toplam

pazardan aldığı pay yüzde 52’ye ulaştı. 82 bin otomobilin 33 bin adedi elektrikli, 25 bini şarj edilebilir hibrit ve 20 bini de hibrit modellerden oluştu.

Norveç’te geçen yıl toplam 154 bin otomobil satıldı. Ülkede hükümet tarafından elektrikli otomobil satışlarını artırmak için teşvikler uygulanması pazarın en büyük itici gücü oldu.

İtalyanlar LPG’yi seviyor

İtalya’da yüzde 24 artışla 230 bin adet alternatif motorlu otomobil satıldı. Payı yüzde 11.7’ye ulaştı. Ağırlık LPG’li otomobillerde. 230 bin otomobilin 162 binini LPG’li modeller oluşturdu. 2 bin adedi de elektriklilerden oluşurken, yaklaşık 64 bini hibrit otomobiller oldu. Ülkede geçen yıl toplam 1 milyon 852 bin binek otomobil satıldı.

İsveç’te yüzde 40 arttı

Bu Kuzey Avrupa ülkesinde 2017 yılında çevreci otomobillerin satışı yüzde 40 artışla 44 bin adet oldu. Pazardan aldığı pay yüzde 12’ye ulaştı. Ağırlıklı tercihi hibritler oluştururken, 4 bin adedi elektrikli modeller oluşturdu. İsveç’te geçen yıl toplam 372 bin otomobil satıldı.

Finlandiya’da rekor artış

Toplam pazarın 119 bin adet olarak gerçekleştiği Finlandiya’da 12 bin adet alternatif motorlu araç satıldı. Çevreci modellerin satışları yüzde 91 gibi çok yüksek bir oranda arttı ve toplam pazardan yüzde 10.1 payı aldı.

Hollanda geriledi ama…

Yaklaşık 31 bin alternatif motorlu araç satıldı. Satışlar geriledi ancak yine de Avrupa’nın ilk beşinde yer aldı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz