En pahalı Ferrari’yi aldı

30 bin araçla Türkiye'nin en büyük filo kiralama şirketi Intercity'nin Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, Ferrari'nin süper zenginler ve koleksiyonerler için özel olarak tasarladığı LaFerrari modelinin ilk sahiplerinden biri oldu. Dünyada sadece 499 kişinin satın alabileceği süper otomobil için Ak, 2.7 milyon euro (2 milyon 345 bin TL) ödeyecek. LaFerrari, bu satış etiketiyle Azeri işadamı Mübariz Mansimov'a ait Bugatti ile birlikte Türkiye'nin en pahalı otomobili unvanını alacak. Otomobil ve yarış tutkunu kimliğiyle tanınan ve son olarak Formula 1 yarışlarının yapıldığı İstanbul Park Pisti'nin işletme hakkını 2023'e kadar 125 milyon dolara alan Vural Ak, İtalyan markanın sınırlı sayıda ürettiği LaFerrari için kota hakkı kazanan 2 Türk müşterinden biriydi. Ak, bu hafta Ferrari'nin İtalya'nın Fiorano Maranello bölgesinde yer alan fabrikasını ziyaret etti ve otomobili hem yakından inceledi hem de pistte test etti. Otomobilin tasarımına, performansına hayran kalan Vural Ak, LaFerrari'nin fotoğraflarını twitter'dan paylaştı. 2.7 milyon euroluk LaFerrari'yle Ak'ın garajındaki otomobil sayısı 50'yi geçecek. Ak'ın yanı sıra davet alan diğer Türk müşterinin önemli koleksiyonerlerden Cengiz Artam olduğun belirtiliyor.

Sadece para yetmiyor

Ferrari ve Maserati'nin Türkiye Distribütörü FerMas'ın Direktörü Ferhat Albayrak, bu özel Ferrari'ye sahip olmak için paranın yeterli olmadığını belirterek, "Ferrari'nin LaFerrari gibi 'Super Limited Edition' modeli, en üstün otomobili oluyor. Bu otomobile sahip olmak için gerçek Ferrari tutkunu olmanız gerekiyor. Ferrari merkezi tarafından markanın sadık müşterisi ve değeri ticarete dönüştürmeyecek kişiler seçiliyor. Türkiye için ilk kez 2 kota aldık. Rusya'ya bile sadece 1 adet kota ayırdılar. Sınırlı sayıda üretilen süper otomobiller koleksiyonerler için çok önemlidir" açıklamasını yapmıştı. 

 

En hızlı ve en pahalı Ferrari

İtalyan üreticinin efsane modeli Enzo'nun yerini alan LeFerrari, Ferrari'nin ürettiği ilk hibrid otomobil. Araçta yer alan 6.3 litrelik V12 benzinli motor 800 beygir, 'HY-KERS' adlı sistem sayesinde elektrikli motor 163 beygir güç üretiyor. 963 beygir gücündeki LaFerrari, 0'dan 100 km'ye 3 saniyenin altında ulaşıyor. Maksimum sürati 350 km/s. Formula 1 teknolojisinin kullandığı otomobil en pahalı ve en hızlı Ferrari unvanına sahip oldu.

Ağa'yı kıskandıran oto-biyografi

Vural Ak yaklaşık 25 yıldır motorsporları ve otomobille yakından ilgileniyor. Otomobil hayatındaki en büyük tutkusu… Hal böyle olunca Ak yıllar içinde Ali Ağaoğlu'nu bile kıskandıracak bir koleksiyon yaratmış. Vural Ak'ın İstanbul Park'ın padok alanına taşıdığı garajında 50 civarında aracı var. İşte oto-biyografisinden satır başları: Türkiye'de sadece 1 adet var olan Ford GT, 720 beygirlik yarış aracı Dodge Viper, dünyada sadece 11 adet kalan 1994 model Lamborghini SV, Mercedes SLK 55 AMG, Nissan GT R, Ferrari FF, Audi R8 V, Audi R8 V10 Roadster, Dodge Chalennger SRT, Ford Raptor, Maserati Grand Sport. Vural son 1 yıldır klasiklere de merak salmış. Kısa süre içinde 16 araçlık bir koleksiyon yaratmış. Lamborghini'nin 1967'de ürettiği ilk modeli Espada, 720 beygirlik kamyonet 1959 Chevy Street Rod, 1950'li yılların en hızlısı Jaguar Drophead Cabrio, Henry Ford'un oğlu için özel olarak tasarlattığı 1947 model Lincoln Continental Coupe bunlardan birkaçı. Vural Ak'ın garajındaki araçlarının değeri 26 milyon dolar civarında.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz