En pahalı Ferrari için Türkiye’den iki isim davetli

 

 

En pahalı Ferrari için Türkiye’den iki isim davetli

 

Dünyada krizlerden en az etkilenen markalardan biri olan Ferrari'nin sınırlı sayıda yani 500 adet üreteceği F150 kodlu yeni Enzo modelinin gösterimine 2 Türk davet edildi. Aralarında ünlü sporcu, sanatçı, işadamı isimlerinin yer aldığı 500 kişilik liste İtalya merkez tarafından hazırlandı. Tamamen önceki Ferrari sahipleri arasında ‘kredibilitesi' en yüksek olanlar arasından belirlenen listeye Rusya'dan bile sadece bir isim çağrıldı. Ferrari'nin bugüne kadar üretme kararı aldığı en pahalı otomobil unvanını alacak yeni Enzo'nun Türkiye'deki satış fiyatı vergilerle birlikte yaklaşık 6,4 milyon lira olacak. Ferrari ve Maserati'nin Türkiye Pazarlama Direktörü Ferhat Albayrak, yeni Enzo'nun parasını ödemeye razı olanların alabileceği bir otomobil olmadığını, bu otomobili hak edeceğine inanılanlar arasından bir liste hazırlayan İtalya merkezin ülkelere de bu konuda danışmadığını söyledi. Bu isimlerin yakın bir zamanda gerçekleşecek özel gösterimde aracı beğenmeleri halinde parasını ödeyip satın alacaklarını anlatan Albayrak, “Aracın fiyatı vergiler hariç 1 milyon Euro olacak, Türkiye fiyatı ise 2,7 milyon Euro'yu bulacak.” dedi. 

Üretim kotasının kısıtlı olması sebebiyle İtalyan üreticinin her isteyene bu otomobilleri satmadığını kaydeden Albayrak, bu araçlar için müşteri adaylarından ödeme gücünden ziyade, markayı temsil edip edemeyeceği, daha önceki Ferrari alımları, aldığı Ferrari'leri elden kısa sürede çıkarıp çıkarmadığı gibi özel kriterler arandığını dile getirdi. “Bu yüzden parası olan alır, denemiyor. Modeli ilk kez onlar görüyor. Beğenirlerse otomobili alıyorlar. Beğenmedikleri takdirde listedeki bir başka isme davet yapılıyor.” diyen Albayrak, genellikle bu listede bulunanların aracı aldığını sözlerine ekledi. 

Geçen yıl 21 Ferrari sattıklarını belirten Ferhat Albayrak, 660 bin Euro'luk fiyatıyla Ferrari model yelpazesinin en pahalı modeli olan F12berlinetta'nın başarısına dikkat çekerek, “Kasımda satışa sunduk. 2 ayda 3 adet sattık. Ocak ayında 2 sipariş aldık. Bu yıl 8 F12berlinetta satışı gerçekleştireceğiz. Bir müşterimiz bu araç için yaklaşık 140 bin Euro ek ödeme ile 800 bin Euro'ya satın aldı.” dedi. Maserati için de atılım yılı olacağını belirten Ferhat Albayrak, şu bilgileri verdi: “Geçen yıl 17'si GT olmak üzere 18 Maserati sattık. Bu yıl hedefimiz 50 adede ulaşmak. Yeni Quattroporte şubatta satışta olacak. Maserati'nin yeni üst orta sınıf lüks sedan modeli Ghibli, yılın ikinci yarısında Türkiye yollarına çıkacak.” 

 

Etox, elektrikli motora kavuştu 

Yaklaşık 6 yıl önce Etox spor otomobili üreten Erteks, ODTÜ ile işbirliğine giderek elektrikli otomobil geliştirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tavsiyesi üzerine elektrikli otoya yöneldiğini belirten Erteks Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Malkoç, “Başbakan'ımız Etox'u geliştirdiğimizi öğrenince çok ilgilendi. Bize, fosil yakıtlı araçlarla zaman kaybetmememizi tavsiye etti.” dedi. Malkoç, 20 aylık bir çalışmanın ardından elektrikli Etox'u ürettiklerini kaydetti. Elektrikli hafif ticari araç üzerinde çalıştıklarını söyleyen Malkoç, yılda bin adet seri üretim hedeflediklerini belirterek, bu araçla Ankara'dan İstanbul'a 5-6 liralık elektrik tüketimiyle gidilebileceğini, aracın 150 km menzili olduğunu dile getirdi. 

 

Yeni Corolla ilk olarak haziranda Türkiye'de gün yüzüne çıkacak 

Önceki hafta Detroit Otomobil Fuarı'nda konsept olarak sergilenen yeni Corolla'nın gerçek modeli ilk kez Türkiye'de gün yüzüne çıkacak. 150 milyon Euro yatırımla yılın ilk yarısında Adapazarı fabrikasında üretilmeye başlanacak yeni Corolla, beklendiği gibi mart ayındaki Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilenmeyecek. 7 yıl sonra Toyota'nın Adapazarı'nda yeniden bantlara taşıyacağı model için Toyota Türkiye'nin, Japonya merkeze yaptığı ısrar etkili oldu. Şirket, 6 Haziran'da Corolla'nın tanıtımını Türkiye'de gerçekleştirecek. Corolla'nın deneme üretimleri Adapazarı tesisinde başladı, seri üretime yaz başında geçilecek. Aracın yola çıkışı  ise yılın üçüncü çeyreğini bulacak. Markanın Corolla ile kardeş modeli Auris'in tanıtımı ise Antalya'da yapıldı. Keskin hatlara, LED farlara, arka spoyler ve belirgin ön ızgaraya sahip yeni modelde 1.33 litre benzinli, 1.6 litre benzinli ve 1.4 D-4D motor seçenekleri yer alıyor. Yeni Auris'in 1.6 lt benzinli versiyonunda CVT şanzıman ilk kez sunuluyor. Bu şanzımanla birlikte yakıt tüketimi yüzde 20 oranında azaltılarak ve 100 km'de ortalama 5,7 lt'ye indirildi. 6,1 inçlik ekrana sahip Toyota Touch ile müzik sistemleri, bluetooth ile cep telefonundan görüşme imkânı, yol bilgisayarı verileri, arka görüş kamerası bu ekrandan takip ediliyor. 

 

 

Renault'da yeni motorun önü açıldı 

Renault'nun yeni küçük motor yatırımını Bursa'ya almaya çalışan Oyak Renault'ya müjdeli haber Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'dan geldi. Çağlayan'ın açıklamalarını değerlendiren şirketin Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu, “22 ve 23 Ocak tarihlerinde yeni teşvik sistemi konusunda kendilerine aktardığımız sorunları ve taleplerimizi dikkate aldıklarını gösteren açıklamalarda bulundu. Açıklamalarda da görüldüğü üzere beklediğimiz destek gerçekleşti. Motor ve aktarma organlarına yönelik yatırımlar öncelikli yatırımlar kapsamına alındı. Yeni yatırımlarla ivmelenmemizi sağlayacak.” dedi. 

 

 

Ağır ticarinin süper ligine Otosan'la girecek 

Ford Otosan tarafından tasarlanıp geliştirilen yeni Ford Cargo çekici, Amerikan otomotiv devinin Avrupa bölgesindeki yeni silahı olacak. Ford Motor Company, ağır ticari araç dünyasında ‘Seven Sisters- 7 kız kardeş' olarak bilinen Scania, Volvo, Mercedes, MAN, Renault, Iveco ve DAF'ın yer aldığı ‘süper lig'de oynamaya hazırlanıyor. Bütün dünyada tek Ford stratejisinin ağır ticari araç sınıfındaki uygulaması doğrultusunda geliştirilen Cargo 1846T çekici İnönü fabrikasında  üretime alındı. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, yıl sonuna kadar 500'ü ihracat olmak üzere 3 bin, 2020 yılına kadar ise yıllık ortalama 6.500 adet 1846T çekici satmayı hedeflediklerini söyledi. 

Brezilya'da da Ford Otosan tarafından geliştirilen bu ürünün üretime mayıs ayında alınacağı bilgisini veren Yenigün, Ford'un ağır ticari araç ürün geliştirme ve tasarım merkezi konumunda olduklarını kaydetti. “Türk mühendisliği ile geliştirilen Cargo ile kamyon pazarında küresel bir marka oluşturduk. 1960 yılında başladığımız kamyon üretiminde 53 yılda 180 bin adedin üzerinde üretim yaptık. Küresel mühendislik merkezimizdeki 1240 mühendisimizin 400'ü sadece Ford Cargo için çalışıyor. Yeni çekicimiz için 75 milyon dolarlık bir yatırım yaptık. Üç sene çalışarak geliştirdiğimiz yeni Cargo 1846T'yi Avrupa, Amerika ve Asya olmak üzere 3 kıtada, 8 ülke ve 12 lokasyonda test ettik.” diyen Yenigün, yeni Cargo için 16 pazarda yeniden yapılandıklarını ve bu pazarlarda bizzat Ford Otosan olarak var olacaklarını dile getirdi. Bu yıl ağır ticaride yüzde 24'lük pay almayı hedeflediklerini anlatan Ford Otosan Genel Müdürü, yurtdışı satışını da yüzde 60 artışla bin 600 adet olarak belirlediklerini ifade etti. 

Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kınay da, 1846T ile hem iç pazara hem küresel pazara hitap edeceklerini, uzun vadede 50 ülkede bayi ve servis açacaklarını kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz