En hızlı elektrikli Türkiye’ye geldi..

0

En hızlı elektrikli Türkiye’ye geldi..

403 beygir gücünde ve 100 km’s hıza 6.3 saniyede ulaşabilen lüks spor sedan Fister Karma  195 bin euro fiyatla Türkiye’de satışa sunuldu. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı  Osman Boyner’in yaptığı BD Otomotiv sonbaharda da  elektrikli  BYD E6 modelini getirerek Renault’nun Türkiye’de ürettiği elektrikli Fluence ZE’ye rakip olma iddiasında…

Bugüne kadar seri  üretilen en hızlı ve güçlü elektrikli  otomobil “Fisker Karma” yollara çıktı. Yönetim Kurulu Başkanlığını Osman Boyner’in yaptığı BD Otomotiv distribütörlüğünde ülkemize ithal edilen  403 BG’lik lüks spor sedan Fisker Karma’dan  2012 sonuna kadar çift haneli rakamlarda satış hedefleniyor.  2 lt motoruyla yüzde 80’lik ÖTV dilimine giren ve 6.3 saniyede 100 km hıza çıkabilen elektrikli otomobil Karma’nın Türkiye fiyatı 195 bin eurodan başlıyor. BD Otomotiv sonbaharda Çin’li BYD’nin elektrikli E6 modelini de getirerek C (kompakt) sınıfta elektrikli Renault Fluence ZE’ye rakip olacak.  

Daha önce Türkiye’den verilen Karma siparişlerini teslim etmeye başladıklarını kaydeden Osman Boyner, araçtan Avrupa’da bu yıl 4 bin, 2013’te ise 6 bin adet satış hedeflendiğini ifade etti.

Çin’li BYD E6 modeli için Avrupa Tip onayı beklediklerini anlatan Boyner bu aracın sonbaharda  ithal edilmesiyle daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşacaklarını belirtti. 

Maserati ve Porsche’den  avantajlı

Yeni araç siparişlerinin de yaklaşık 3 ayda teslim edileceğini vurgulayan Boyner, Fisker Karma’nın EVER (Menzil Uzatmalı Elektrikli Araç” kategorisinde ithal edildiğine dikkat çekerek, aracın  motor hacminin 2 lt olmasının bir “avantaj” olduğunu vurgulayarak  şunları söyledi:

“Fisker Karma, Maserati Quattroporte, Porsche Panamera gibi araçlara göre çok avantajlı.  Aşağı yukarı aynı güvenlik , konfor ve performansı sunmalarına  rağmen bu araçlar yüzde 130 ÖTV dilimine girip, 250 bin euro civarında fiyata sahipler. Ayrıca yüksek MTV ve bakım masrafları mevcut.  Fisker Karma’da 4 yıl bakım masrafı da fiyata dahil. Araç, elektrik motoru olmayanlara göre yani 100 km’de 2.1 lt harcadığından 5 yılda yaklaşık 60 bin euroluk avantaj sağlıyor. “

Ünlülerin tercihi olmuştu

BD Otomotiv Avrupa’daki satış fiyatı 100 bin euro olan aracı şimdiden birçok işadamı ve ünlüye test ettirmeye başladı. Koşuyolu’ndaki showroomda sergilenen araçtan sipariş edenlere 3 ay içinde teslimat yapılacak.

Karma, 0-100 km/h hıza 6,3 saniyede ulaşan, 403 beygir güce sahip lüks bir sedan. Araç, 80 km elektrikli sürüş ve 400 km uzatılmış menzille toplamda 480 km menzille kullanıcılarına iki farklı sürüş seçeneği sunuyor.

İlk üretilen Karma’yı teslim alan Leonardo di Caprio’dan sonra Al Gore ve Colin Powell’ın da tercihleri yine Fisker Karma oldu.  18 yaşını dolduran genç yıldız Justin Bieber’a, doğum günü hediyesi olarak menajeri Scooter Braun tarafından da Fisker Karma hediye edildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here