En hızlı balıklar

0

Honda kendi alanındaki en başarılı orta sınıf SUV modeli CR-V ve iki yıl önce yeniden hayata döndürdüğü kompakt SUV HR-V ile büyüyen bu sınıfta iddiasını güçlendirdi. 2008 yılında küçülmeye başladığı Avrupa’da yeniden gaza basan Honda, talebin gittikçe arttığı SUV/crossover segmentinde 2016 yılını başarılı sonuçlarla kapattı.

Araç satışlarının yüzde 6.5 oranında artış gösterdiği Avrupa’da geçtiğimiz yıl toplamında 15.1 milyon adet yeni araç satışı gerçekleştirildi. Markalar bazında baktığımızda satışlarını en fazla arttıran markalar ise büyüme yönlü haraketlenen Honda, Jeep ve Jaguar markalarının olduğu görülüyor.

[yuzo_related]

Honda’nın 2016 karnesi

Avrupa’daki satışların artmasında, yaşanan olumlu ekonomik gelişmeler ile İtalya ve İspanya pazarlarındaki büyüyen tüketici talepleri etkili oldu.
İTALYA’da otomobil satışları yüzde 16,
İSPANYA’da ise yüzde 11 yükseldi.
Ayrıca diğer büyük Avrupa pazarlarından ALMANYA’da satışlar yüzde 3.7, FRANSA ise yüzde 5.8 arttı.
Yalnızca İNGİLTERE’de satışlar yüzde 1.1 oranında geriledi.

SUV’ların gücü

Tekrar markalara dönersek, Honda, 2016 yılını Avrupa’da 159 bin 126 adetlik satışla kapattı. Geçen yıl 131 bin 704 adet satışa imza atan Japon devi böylelikle satışlarını yüzde 20.8 oranında arttırmış oldu. Honda’nın pazar payı da yüzde 0.9’dan yüzde 1.1’e yükseldi.

Satışlarını yüzde 70.6 artıran Jaguar ise yıl boyunca toplamda 68 bin 687 adetlik satışa imza attı.

Jeep’in satışları ise 104 bin 978 adet seviyesinde gerçekleşti. Jaguar’ın yüzde 71’e yakın yükselişinde İngiliz markanın ilk SUV’u F-Pace’e olan talep etkili oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here