İtalyan katanası

0

Otomobilleri hayvanlara benzetmek eskiden beri başvurulan bir yazım tercihidir. İtalyan Aygırı gibi. Beygir gücü (Horse power) buna yönlendirir yazarın beynini. Bu yaklaşıma sığınıp bu kez “İtalyan katanası” dedik başlığımıza. Japon kılıcı değil, kocaman at manâsında. Hem kocaman, hem güçlü. İtalyan katanası Maserati Levante GTS ortaya çıktı. Sınırlı sayıda üretilecek Levante GTS’in kaputunun altında 550 HP güç ve 730 Nm tork üreten 3,8 litrelik çift turbo beslemeli benzinli V8 ünite görev yapıyor. Bu güçlü makine 0’dan 100 km/s hıza 4,2 saniyede ulaşıyor.

Q4 akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi ve LSD mekanik sınırlı kaydırmalı diferansiyel sistemi ile donatılan Maserati Levante GTS, Bianco Alpi gövde renginin yanında 22 inçlik Orione jantları ile de dikkat çekiyor.

[yuzo_related]

GTS’in 3,8 litrelik çift turbo beslemeli benzinli V8 ünitesi, 550 HP güç ve 730 Nm torku, 8 ileri vitesli otomatik ZF şanzıman ile dört tekerleğe birden aktarabiliyor.

Los Angelas’ta gösterilen GTS, Bianco Alpi gövde rengi, spor koltukları, siyah dikişleri ile kontrast kırmızı deri iç mekân ve 22 inçlik Orione jantları ile dikkat çekti.

F1 vites kolları

Levante GTS’in tasarımında göze çarpan, ‘Black Piano’ paketi, alüminyum F1 vites kolları, spor pedallar, özel gösterge paneli grafikleri, Maserati saat kadranı, ışıklı kapı eşikleri ve krom gövde eşikleri modelin sportif tasarımını daha da öne çıkarıyor.

Levante GTS, Quattroporte GTS’de yer alan güç ünitelerinin güncellenmiş versiyonu olan ve yeniden tasarlanan 6,250 d/dak’da 550 HP güç ve 2.500-5.000 d/dak’da 730 Nm tork üreten 3,8 litrelik çift turbolu V8 motorla güçlendiriliyor.

Göze çarpan 3,9 kg/beygir oranıyla Levante GTS’in en yüksek hızı saatte 292 km/s iken, Levante GTS, 100 km/s hıza ulaşmak için yalnızca 4.2 saniyeye ihtiyaç duyuyor.

Alt ön ızgara ve arka tamponun ayırt edici tasarımı sayesinde Levante GTS daha sportif ve daha zarif ve sofistike görünümle dikkat çekiyor.

Opsiyonel paket ekipmanları

Yeni Levante GTS, opsiyonel pakette Full Matrix LED farlarla alınabiliyor. Standart Bi-Xenon farlarla karşılaştırıldığında, LED teknolojisi yüzde 20 daha fazla aydınlatma, yüzde 32 de daha soğuk ışık ve iki kat daha uzun ömür sunuyor.

14 hoparlörlü Harman Kardon Audi 

Levante GTS’te standart olarak sunulan Full Premium deri döşeme, spor koltuklar ve pedallar ile 14 hoparlörlü Harman Kardon Audio sistemi, kabin içerisinde farklı bir ortam yaratıyor.

Tamamen yeni vites kolu, kullanıcıya rahat bir kavrama hissi sağlarken; metal ve siyah kaplama Maserati logosu ile şık bir görünüm de sergiliyor.

Levante GTS, 8,4” inçlik dokunmatik ekranlı Maserati Touch Control Plus (MTC +) ve orta konsolda bir döner düğme ile kullanılan bir ara yüze sahip.

Yüksek çözünürlüklü ekran sürükleme, kaydırma, döndürme hareketlerini tanıyan bir tablet gibi çalışırken aynı zamanda dijital radyo, Bluetooth, uydu navigasyon, Apple CarPlay ve Android Auto’yu da destekliyor.

MTC + ayrıca koltuk ve direksiyon simidi ısıtmasını, ön koltuk havalandırmasını ve varsa arka cam panjurlarını da kontrol edebiliyor.

Tüm Levante versiyonlarında kullanılan 8 ileri ZF otomatik şanzıman ile donatılan Levante GTS’in kullanıcısı farklı sürüş modlarını seçerek de ayarlayabiliyor.

Levante GTS’nin sürücü talepleri ve stabilite gereksinimlerine uygun olarak sürekli değişken Q4 Akıllı Dört Teker Çekiş sistemi ise en yüksek performans seviyeleri ile birlikte, zorlu koşullarda muazzam yol tutuş ve çekiş gücü sağlayarak kullanıcısına her koşulda maksimum sürüş keyfini sunuyor.

Levante GTS’nin Brembo monoblok kaliperler ile donatılan fren sistemi ise arkada 330 mm x 22 mm havalandırılmış delikli disklere sahip hareketli alüminyum kaliperleri dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here