En çok satan model Renault Clio oldu

 

Avrupa'daki büyük krizin etkilerinin devam ettiği Fransa'da otomobil pazarının yüzü haziran ayında da gülmedi. Ay boyu toplam 190 bin 199 adet yeni otomobilin satıldığı pazarda satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 düştü. Yılın ilk yarısını da geride bıraktığımız haziran ayıyla birlikte altı aylık dönemdeki satış verilerinin de açıklandığı Fransa pazarında dönem boyu toplam 929 bin 931 adet yeni otomobil satışı gerçekleşti. Bu bilgi doğrultusunda pazarda geçen yılın ilk altı ayına göre satışlar yüzde 11.3 azaldı.

 

Ülkenin her ay en yüksek satışı gerçekleştiren otomobil üreticisi Renault'un CEO'su Carlos Ghosn'in Avrupa pazarında önümüzdeki iki yıl yükseliş görmemesinin ardından Fransa Otomobil Endüstrisi Birliği de ülkesel bir değerlendirme yaparak Fransa'da otomobil satışlarındaki düşüşün önümüzdeki yıl da düşmeye devam edeceğini öngördüklerini açıkladı.

 

Pazarın ilk üçü haziran ayında da değişmedi. Fransa'da haziran ayının lider üreticisi 13 bin 638'i Clio olmakla birlikte 40 bin 425 adetlik satışla ve yüzde 21.3'lük pazar payıyla Renault oldu. Renault'u 30 bin 420 adetlik satışla ve yüzde 16'lık pazar payıyla Peugeot takip etti. Citroen ise 27 bin 272 adetlik satışla yine üçüncü sırada kaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz