En çok satan model Golf

Sıcak gündem nedeniyle unutulan yerli otomobil tartışmalarında, dikkat edilmesi gereken konulardan miri de “pazar”. Türkiye’de 1 milyon adete yaklaşacağı tahmin edilen bu yılki satışların Avrupa’da 15 milyon adeti geçmesi bekleniyor.

BU büyük pazara girmesi gereken “milli Otomobil” için dikkate alınması gereken bir veri de 100 yıllık otomotiv devlerinin günümüzde neler yaptığı…

Teknolojileri bir yana bıraktığımızda, işte bu yıl Avrupa’nın en büyük 5 otomotiv pazarında 20 uluslararası markanın satışları…

HANGİ MARKA KAÇ SATTI?

Aralarında Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık’ın yer aldığı Avrupa’nın kilit beş otomobil pazarı temmuz ayında önemli bir rekabete sahne oldu. Alman devi Volkswagen yaşadığı skandallara rağmen beş büyük pazarın toplamında satışlarını yüzde 14 artırarak diğer markaların üzerinde konumlandı.

Volkswagen markasının liderliğinde kapanan temmuz ayında Opel, Renault ve Fiat markaları ise isimlerini kazananlar listesine yazdırmayı başardı. Fiat’ın başarısında Tipo/Egea ve 500X modelleri etkili olurken; Opel, Astra ve Corsa’ya olan yüksek taleple birlikte yükseliş yakaladı.

Avrupa’nın en fazla satılan otomobil Volkswagen Golf’ün satışlarının yüzde 24 düşmesi dikkat çekti.

5 büyük pazara baktığımızda satışların Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık’ta sırasıyla yüzde 9.6, yüzde 3.9 ve yüzde 0.1 oranında düştüğünü görüyoruz. İtalya ve İspanya’da ise sırasıyla yüzde 2.6’lık ve yüzde 4.4’lük yükseliş yaşandı.

İşte beş büyük pazardaki 20 markanın satış durumu (Marka, satış adedi, değişim):

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz