En büyük müşterisi Çinliler

Bir yanda savaşlar, bir yanda füzeler öte yanda ise lüks spor otomobil satışlarında gelen tarihi satış rekorları. Dünyamız çelişkiler dünyası. Hız ve tutku ile açlık ve ölüm, mahşerin dört atlısı gibi birlikte yaşıyor. Bunun son örneklerinden birini bu yılın ilk çeyreğinde yaşıyoruz. Coğrafyamızda yaşananlara karın dünyanın farklı bir köşesinde lüks spor otomobiller tarihi satış rakamlarına uzanıyor.

2018 yılının ilk çeyreğinde Porsche AG dünya çapında yaklaşık 63 bin 500 adet otomobil satışı gerçekleştirdi ve satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 6 oranında artırdı.

ABD, Avrupa ve şirketin ana pazarı olan Almanya’da Panamera ve 911 model serileri büyümedeki ana etkenler oldu.

Toplam büyümenin en yüksek olduğu yer satışların yüzde 10 artarak yaklaşık 14 bin araca ulaştığı ABD pazarı oldu.

Model özelinde Panamera yaklaşık yüzde 200 oranında bir artışla yüzde bazında en yüksek büyümeyi gösterdi. Özellikle hibrit segment son derece olumlu bir gelişme kaydetti: Avrupa’da ilk çeyrek boyunca satılan Panamera modellerinin yüzde 60’ından fazlasını hibrit versiyonlar oluşturdu.

En büyük müşteri Çinliler

2018’in ilk çeyreğinde Çin yine Porsche için en büyük pazar oldu. 18 bin 600’den fazla otomobilin satıldığı Çin pazarı, bu rakamla geçen yılın sonucunu yüzde 3 geride bıraktı.

Avrupa’da 20 bin 600’den fazla otomobil satan Porsche, bu pazarda yüzde 8 oranında bir artış kaydetti. Almanya’da satışlarda büyüme kaydedilen ülkeler arasında yerini aldı: Porsche ana pazarında 7 bin 700’den fazla otomobil satarak, yüzde 8 oranında bir büyümeye imza attı.

Porsche alanlar en çok Macan’ı tercih etti

Porsche’nin en başarılı modeli, dünya çapında 23 binin üzerinde satılan sportif SUV Macan oldu. 911 serisi de otomobil severleri kendine hayran bırakmayı sürdürdü. Yılın başında Porsche müşterilerine 9 bin 600’den fazla 911 teslim ederek, bu model serisinde yüzde 35 oranında büyüme kaydetti.

Hangi ülkede ne kadar Porsche satıldı?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz