Elektrikliye erişim ucuzluyor..

 

 

 

Markalar, elektrik motorlu araçlara tüketicinin daha kolay sahip olması için çalışmalarını hızlandırdı. Fransız Renault Bursa Oyak’ta ürettiği sedan Fluence ZE, hafif ticari Kangoo ZE ve 2 kişilik araç Twizy’nin ardından  günlük kullanıma yönelik B sınıfı hatchback elektrikli ZOE’yi Avrupa’da piyasaya sürdü.  Bugüne kadar  9 bin Kangoo,9 bin Twizy ve 2 bin Fluence ZE olmak üzere 20 bin elektrikliyi Avrupa’da yollara çıkaran Renault , yeni  ZOE’den ilk etapta aynı miktarda sipariş aldı.  Fransa’da teşvikle birlikte fiyatı 13.7 bin eurodan başlayan ZOE’nin Türkiye’deki fiyatının dizel otomatik Clio ile aynı seviyede olması bekleniyor.

Araçlarının CO2 salımlarının azaltılması ve elektrik motorlarının  geliştirilmesi  konusunda uzun yıllardır çalışan Renault Nissan İttifakı bugüne kadar bu programa 2 bin kişilik bir ekip ve yaklaşık 4 milyar euroluk yatırım yaptı. Renalt-Nissan İtifakı 2016’ya kadar 1 milyonun üzerinde elektrikli aracı dünyada yollara çıkarmayı hedefliyor.

 

150 km  gidiyor

65 kw gücünde 220 nm torklu ZOE, markanın herkesin ulaşabileceği bir elektrikli otomobil üretimi hedefinin ilk örneği oldu. 2014 başında Türkiye’de satışa sunulacak araç, eksi 20 derece hava şartı dahil olmak üzere her türlü koşulda dayanıklılığı değerlendirmek üzere 850 bin km test edildi. ZOE, farlarında kullanılan mavi efekt ve koyu mavi renkli koyu camlarıyla hemen bir elektrikli otomobil olarak göze çarpıyor. Aylık 79 euro pil kirası bulunan ZOE tam bir şarjla sürüş tarzına ve hava koşullarına bağlı  100 ile 150 km menzile sahip. 200 km’den fazla (210 km) onaylanmış NEDC standardı menzili sunan tek seri üretim elektrikli   konumundaki araçta bulunan Eco Mod kullanıldığında  menzil % 10 artabiliyor.

 

Daha hızlı şarj 

ZOE’de yer alan patenti Renault’ya ait olan yeni nesil pil şarj sistemi  43 kW’ye kadar ister tek ister 3 fazlı olsun tüm güç seviyelerine uyum sağlıyor.  Bataryanın  maksimum kapasitesinin yüzde 80’i 30 dakikada şarj edebiliyor. Bunun için yaklaşık 800 euroya mal olan Wall Box sisteminin otoparka  kurulması yeterli. Entegre, internete bağlı multimedya sistemi olan Renault R-Link aracın tüm  versiyonlarında yer alıyor. 

 

ZOE cildi kurutmuyor

ZOE’nin kliması konforlu yolculuk için kabin içerisindeki nemi otomatik biçimde ayarlayıp cildi kurutmuyor. Temizleyici iyonizer kabin içindeki  mantar, alerjenler ve mikroplar gibi bakterileri yok ediyor.

 

Elektrikli ucuzlayacak

Türkiye’de satışta olan elektrikli Fluence ZE’nin kampanyalı fiyatı 48.3 bin TL civarında. ZOE’nin aynı şartlarda gelmesi durumunda fiyatının 40 bin TL’lerden başlayacağı tahmin ediliyor. Araç satışa sunulduğunda pil kirası sözleşmesiyle batarya arızaları araç ömrü boyunca garanti ve yardım dahilinde olacak.  Sürücülere ulaştırma, konaklama imkanı sağlanacak.

88 BG’lik Renault ZOE 50 km/s hıza 4 saniyede çıkabiliyor.

 

 

1.6 lt Kuga geldi..

Ford’un kompakt SUV’u Kuga yenilendi. 59.9 bin liradan başlayan Kuga’da artık 1.6 lt motor seçeneği bulunuyor. Birinci nesil Kuga’ya göre 8 cm daha uzun araç 46 lt daha geniş bagaj hacmine sahip. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün  2013  sonuna kadar 2.500 adet satacaklarını söyledi.

150 ve 182 Bg  olmak üzere 2  güce sahip 1.6 lt EcoBoost motorlu aracın  düşük kuvvetlisi motoru 4×2 güçlüsü  4×4 Çekiş Sistemi’ne sahip. 

 

 

İthalat alarm veriyor

Bu yılın ilk 2 ayında toplam otomobil satışları %  25, ithal otomobil satışları ise %  44  arttı. Ancak Türkiye’de üretilen  yerli otomobil satışları  % 13 azalırken ithalatın pazar payı % 77’ye çıktı. Ekim 2011’de hafif ticarileri  kapsayan ÖTV artışını markalar bir süre karşıladılar. Ancak ÖTV desteğinin kaldırılmasıyla hafif ticari araç pazarının tüm endüstri içindeki payı  2011’de %18,6’dan 2012’de %16,1’e düştü. Tüketiciler ağırlıklı yerli üretim olan ticariler yerine cazip fiyatlı ithallere yöneldi. Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı Kudret Önen  2013’ün ilk iki ayında oto satışlarında ithalatın aldığı payın artışına dikkati çekerek, bunun takip edilmesi gerektiğini söyledi. Hafif ticari araçlarda aranan K, SRC vb belgeleri, köprü, bazı yollardaki geçiş kısıtlamaları ve ÖTV artışı bu tür araçlara olan talebi geriletiyor.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz