Yeni elektrikli SUV’un üretimine ikinci adres

0
112

Dünya elektrikli otomobil savaşında orduların yani üretici şirketlerin konumlanması devam ediyor. Son olarak gündeme gelen ABD’li Tesla’nın Model Y adlı kompakt SUV’u 2021 yılında yollara çıkacak. ABD’de üretimi kesinleşen yeni Model Y’nin ikinci olarak Çin’de imal edilmesi gündeme geldi.

Tesla’nın patronu Elon Musk yaptığı açıklama ile bunu doğruladı.

Yeni SUV için 2. adresi Musk açıkladı

Tesla CEO’su Elon Musk, perşembe gecesi yaptığı açıklamada, yeni Model Y adlı SUV’un şirketin Şangay yakınlarındaki yeni tesisinde üretileceğini söyledi.

Toplantıda yeni kompakt SUV tarzındaki aracı tanıtan Musk, yeni modelin yalnızca ABD’de değil, Şangay’daki devasa yeni tesiste de inşa edileceğini ilk kez dile getirdi.

Musk, yaptığı konuşmada “Çin’de harika bir ekibimiz var. (Yeni Şangay fabrikası) Model 3 ve Model Y’nin Çin pazarı için uygun fiyatlı versiyonlarını yapmak için gerçekten önemli olacak” şeklinde konuştu.

Tesla Şangay’ın temeli 2019’da atıldı, yıl sonuna bitecek

Musk ayrıca, bu yılın başlarında şirketin temelini attığı yeni tesisin yıl sonuna kadar tamamlanacağını doğruladı. Tesis başlangıçta sadece Model 3 sedan araçlar üretecek. Daha sonra Model Y üretimine geçecek.

Çin’deki tesis Gigafactory’den daha büyük olacak

Yeni tesis, şirketin şu andaki Nevada yakınlarındaki Gigafactory üretim alanından daha büyük bir yer kaplıyor. Bu da iki araçlık üretim için çok fazla alan anlamına geliyor. Tesis etap etap yapılacak ve sonunda başka modellerde üretilecek.

Model Y başlangıçta sadece “uzun menzilli” konfigürasyonla sunulacak. Yani tek bir şarjla 300 mil (yaklaşık 482,8 kilometre) yol alabilecek bataryayla üretilecek.

Bir otomobil 47.000 ABD dolarına alınabilecek ve iddiaya göre 2020 sonbaharında satışa çıkacak.

“Standart” modeli de dahil olmak üzere SUV’un diğer üç versiyonu olacak. Standart versiyonlu Model Y, 39.000 ABD dolarına etiketlenecek ve 2021 baharında yollara çıkacak.

İki model daha var: İki motorlu dört tekerlekten çekişli bir versiyon ve bir “Yüksek Performanslı” versiyon. Bunlar da sırasıyla 51.000 ABD Dolarına ve 60.000 ABD Dolarına satılacaklar.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here