Elektrikli Mercedes Türkiye’ye geliyor

Daimler dünya yöneticileri: Dieter Zetsche, Britta Seeger

Mercedes, Formula 1’in yollara yansıdığı 1000 hp’lik Project One’dan ilk hibrit modeli GLC’ye, kendi kendine giden yüzde 100 elektrikli Smart EQ’dan yeni S Class’a kadar 100 otomobilini birden vitrine çıkardı.

Mercedes, dizel skandalı ve ardından gelen savcı ile polislerin fabrika operasyonlarına rağmen dizele 3 milyar euroluk yeni yatırım yaptığını açıkladı. 10 milyar euroluk yatırımını ise yeni nesil elektrikli, hibrit ve yakıt hücreli hidrojenle çalışan otomobillere yönlendiriyor. Yatırım büyük. TL’ye çevirdiğimizde inanılması güç bir rakam; tam 50 milyar TL.

Mercedes’in teknolojiyi otomobil dünyasının adeta içine katması katması ve bunu Frankfurt’ta fuar ziyaretçilerine yansıtan bir bütünsellik sergilemesi de en önemli etkinlikler arasında üst sıradaydı.

Fuarda Daimler Dünya Başkanı İstanbul doğumlu Dieter Zetsche, Mercedes Otomotiv Grubu Başkanı Britta Zeger’i dinledik ve MBT Otomobil Direktörü Şükrü Bekdikhan ile konuştuk.

Zeithce, Daimler’in 2025 sonrası planlarını anlatmadan önce “otomotiv sanayiinde güven kaybı sözkonusu maalesef” diyerek sektör adına bir tür özeleştiri yaptı. Otomotiv sektörünün büyük bir dönüşüm yaşadığına değinen Daimler CEO’su, dizel motorların geleceğinin karanlık olmadığına dikkat çekti ve şunları söyledi:
“Güven kaybetti sektör, fakat modern dizelin yasaklanması yerine geliştirilmesi gerekiyor. Biz bunun için 3 milyar euroluk yatırım yaptık. Ama herşey dizelle devam demek değil. 10 milyar euroyu da elektrikli araç geliştirmelerimiz için ayırdık. 2022 yılına kadar her modelimizin bir de elektrik motorlu seçeneği olacak. Biz bir motor türünü yasaklamakla çevrenin temiz kalacağını düşünmüyoruz. Yeni dönem otomobil teknolojilerini üçe ayırırsak, içten yanmalı, hibrit-elektrikli ve yakıt hücreli diye. Biz üçüne de yatırım yapıyoruz, geleceği üçünde görüyoruz.”

Mercedes Otomobil Satış ve Pazarlama’dan sorumlu ismi Britta Zeger de küçük dizel motorların ihtiyaç durumunda üretileceğini dile getirdi. Mercedes halen 1.6 litre hacimli Türkiye’de ÖTV avantajlısı sayılacak bir dizel motor üzerine çalışıyor. Bu motor markanın küçük segment otomobillerinde önümüzdeki aylarda görev üstlenecek.

Mercedes Project One otomotivdeki büyük dönüşümün en önemli kilometre taşı. 1.6 lt 1000 hp hibrit

Alman orijinli C Klass için yılbaşını bekliyor

Mercedes’in teknoloji ve otomotivi birleştiren gösterisinin hemen ardından konuştuğumuz MBT Otomobil Satış ve Pazarlama Direktörü Şükrü Bekdikhan, Güney Afrika Mercedes

Şükrü Bekdikhan-Mercedes Benz Türk Otomobil Direktörü

Vergisi olarak adlandırılan yüzde 10’luk ek vergiyi önümüzdeki yıldan itibaren ithalatı Bremen fabrikasına kaydırarak, etap etap çözeceklerini söyledi.

Her bir C Serisi için 2500 euro zarara mal olan ek vergiyi halen Mercedes olarak üstlendiklerini yineleyen Bekdikhan, “C Serisi için yıllık satış hedefimiz 10 bin adet. 2018 yılbaşından itibaren Almanya üretimi C Klass ithalatına başlıyoruz. Giderek artan oranlarda Almanya üretimi C Klas getireceğiz. Satışımızı da TL üzerinden sürdürmeye devam ederiz.”

TL ile alıp satmaya devam

Mercedes olarak Almanya ile TL üzerinden ticarete devam edeceklerini ve bundan da kazançlı olduklarını söyleyen Bekdikhan,

“Biz ithalatımızı da ihracatımızı da TL olarak yapıyor, Almanya’ya TL gönderiyoruz. TL’nin konvertible olmasında bizim de payımız var. Bizim gönderdiğimiz TL’lerin Daimler tarafından Türkiye’den sağlanan yan sanayi satın alımlarında kullanıldığını söyleyebilirim. TL’nin dünya çapında sınırlar aştığı en büyük operasyonlardan biri Mercedes operasyonudur. Faturaların üzerinde TL yazıyor ve bankadan TL ödüyoruz Almanya’ya.

Mercedes-Benz S-Klasse Coupe

1.6 olsun ama lüks olsun diyenler caydı, pazar yüzde 27 küçüldü

Geçtiğimiz yıl kasım ayında ÖTV artışı haberi önce piyasayı kamçıladı. Zam gelecek, vergi artacak diye herkes elindeki malı kapış kapış sattı. Tüketici araç almaya doyamadı. Bu artış premium segmenti ağır yaraladığını ve satışları yüzde 27 gibi çok büyük bir oranda gerilettiğini söyleyen Bekdikhan,

Bu küçülme Mercedes bazında yüzde 17 olarak yaşandı. Model gamımızın dağılımı bizi biraz kurtardı. Bazı premium markalardaki küçülme yüzde 40’ların üzerinde. Bizim premium segmentteki payımız toplamdaki küçülmemize karşın yüzde 38’den yüzde 42’ye yükseldi. Yıl sonu premium segment gerilemesi yüzde 20 civarında gerçekleşir. Bu da bizim açımızdan 2014 yılı rakamlarına inmek anlamına geliyor.

Mercedes olarak, yüzde 27’lik küçülmeden daha az etkilenmelerini model gamı. Bayi ağı ve Almanya merkezle ilişkilerinin iyi olmasına bağlayan Şükrü Bekdikhan, 2018 yılında 10 bin adetlik C Serisi satışlarını, 10 bin adetlik CLA ve 6 bin adetlik E Serisi satışlarının destekleyeceğini de dile getirdi.

Koluman Mercedes Levent Showroomu 6 milyon TL’lik yatırımla ortaya çıktı.

Mercedes olarak yönlerini elektrikleşmeye ve dijitalleşmeye çevirdiklerini söyleyen Bekdikhan,

Türkiye elektrikli oto konusunda en büyük teşvikleri veren ülkelerden biri. ÖTV bile sıfır. Buna rağmen pazar küçük. Bu alanda yetişmiş insan gücü henüz yok. Altyapı hazır değil. Devlet ÖTV teşviği kadar altyapı, şarj istasyonları gibi alanlarda da yönlendirici olmalı. Bence elektrikli araçlar dönemine büyük geçiş yıllar sürecek bir süreç. Pil teknolojisinden, saklanmasına kadar pek çok problem devlet yönlendirmesiyle çözülecek. Biz de bu sürecin içinde yer alırız. Öncü oluruz. İkinci konumuz ise dijitalleşme. Sadece Türkiye bayilerimiz 1,5 milyon euroya yeni yazılımlar dahil bazı yatırımlar yaptı bu alanda. Biz ve Merkezde yeni yazılım yatırımları da en az bu kadardır. Artık herşey dijital oluyor hızla

Mercedes-Benz GLC, F Cell adıyla yeni nesil çalışmaların ilk ürünlerinden birini de oluşturdu.
2018 yılında elektrikli Smart ile Elektrikli GLC modellerini Türkiye pazarına sunacaklarını söyleyen Bekdikhan,

“Türkiye hibrit regülasyonlarını yenilemeli. Tek modelden çıkarmalı. Böyle olursa hem Türkiye’de üretimi hem de çevre temizliğini sağlamış oluruz.” dedi.
Elektrikli araç modellerinin fiyatlarının ne olacağını sorduğumuzda ise “Bugünkü içten yanmalı motorlara sahip modellerimizden en fazla yüzde 3-5 fazla olursa satış şansı bulur. Yoksa tüketici mevcut konvansiyonel motorlara sahip modelleri alır” şeklinde konuştu.

Car2go için Smart EQ hazır

Car2go ile otomobiliniz olacak dertleriniz olmayacak

Mercedesin’in bir diğer yeniliği ise Smart markasının artık elektrikli olarak yoluna devam edecek olması., 2019 yılında tüm modelleri yenilenerek, sadece elektrik motorlu üretilecek olan Smart modellerinin bir diğer yeniliği ise önümüzdeki yıllarda Avrupa’da devreye girmesi planlanan Car2go sistemi. Kimsenin araç sahibi olmadığı ama otomobil ihtiyacını akıllı telefonlardaki aplikasyonlar üzerinden bu araçlarla giderebildiği direksiyonsuz ve pedalsız Smart araçlar şehirlere yayılacak. Ücreti karşılığı taksi gibi kullanacağınız bu araçlar sizi bırakınca merkezden trafik dışı bir alana yönlenecek. Otoparkta bekleyecek Smart EQ araçlar, çağrı yapılınca, istenen yere gidecek. Trafikte olur olmaz yerlerde, durak dışı alanlarda yolcu indirip bindirmeyecek, trafiğin canına teorik olarak okumayacak.
Çağırdığınız yere, çağırdığınız saatte gelecek olan bu araçları isterseniz başka biriyle de paylaşabileceksiniz. Veya daha kalabalıksanız veya eşyalarınız varsa isterseniz iki araç birden çağırabileceksiniz. ikinci araç da öndekini izleyecek.

Siz sadece çağıracak, aplikasyon sayesinde ödemenizi yapacaksınız. Kalanı araç kendisi halledecek. Sistem, Daimler tarafından Car2go adıyla işletilecek.

Türkiye’de denenmek istendi, İspark’ı aşamadı
Aslında iki yıl önce sistem 800 araçla İstanbul’da da denenmek istenmiş. Pek çok çalışmadan biri bu 800 aracın akyamları nerede kalacağı yani park sorunu olmuş. İspark ile görüşmeler yapılmış ama çözüm yakalanamamış. İstanbul’un akıllı otomobil rüyası başlamadan bitmiş.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz