Elektrikli kardeşler Volkswagen e-Golf ve e-Up yarışa hazırlanıyor

 

Elektrikli otomobil pazarındaki markalar giderek artıyor. Renalut'nun artık 5 modelli hale gelen elektrikli otomobil gamı Nissan'da tek model Leaf ile devam ederken, BMW Frankfurt'ta i3 ve i8 adlı iki yeni otomobilini tanıttı. Her ne kadar BMW'nin bu modelleri hibrid sınıfta değrelendirilse de yine de yeni elektrikli motor teknolojisinin otomotide kullanıldığı modeller olarak farklı ele alınıyor.

Fiat'ın uzak durduğu bu alana şimdi Volkswagen yoğunlaştı. Alman otomotiv devi önümüzdeki haftalarda Avrupa'da e-up modelini satmaya başlayacak. Ardından seneye e-Golf modeli pazarda satışa hazır hale gelecek.

Almanya’daki satış fiyatı 26 bin 900 euro olan e-Up’a göre önümüzdeki yılın ortalarında satışa çıkacak olan e-Golf daha pahalı olacak. E-Golf’un 35 bin euroluk satış fiyatına sahip olması bekleniyor.

Volkswagen yaptığı resmi açıklamayla 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde elektrikli araç satışına başlayacağını duyurdu.

Volkswagen’in Amerika CEO'su Marc Trahan, yayınlanan duyurunun ardından New York Times’a verdiği röportaja göre; VW Amerikan elektrikli araç pazarına ilk olarak 2013’ün Car of the Year ödüllü otomobili Golf’ün elektrikli versiyonuyla girecek. Talepler beklenilen yönde giderse pazardaki modellerini zenginleştirecek.

Her iki model de 2013 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ilk kez görücüye çıkmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz