Elektrikli Fluence’ın fiyatı belli oldu

Dünyanın en pahalı benzinini kullanan Türk tüketicilerin merakla beklediği elektrikli otomobiller için geri sayım başladı.

Renault’nun Bursa fabrikasında üretilen ve bu ay İsrail, Fransa, Danimarka gibi ülkelere ihracatı başlayan ilk elektrikli modeli Fluence Z.E.’nin Türkiye fiyatı ortaya çıktı.

Renault Mais, 2012’nin Mart ayında satışa sunacağı elektrikli aracın satış etiketini 3 ay öncesinden belirledi. Şirket, Fransa merkezle yaptığı sıkı pazarlıklar sonucunda Fluence Z.E.’nin fiyatını, dizel Fluence’ın bile altına indirmeyi başardı.

100 kilometre mesafede sadece 2.5 liralık elektrik tüketen otomobilin fiyatı 60 bin lira olarak açıklandı. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Fluence Z.E.’nin satış fiyatının 2012 model dizel Fluence’tan daha düşük olduğu belirterek, “Fluence Z.E.’yi hükümetin verdiği yüzde 3 ÖTV desteğiyle Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de termik motorlu Fluence fiyatı ile satışa sunabiliyoruz.

Elektrik motorlu Fluence, 60 bin liraya satılacak. Üst donanıma sahip 2012 model 110 beygir güç üreten Fluence Privilege 1.5 dCi EDC’nin kampanyalı fiyatı 61 bin 450 lira. Fluence’ın satış fiyatında Renault olarak verdiğimiz sözü tuttuk hatta fiyatını donanımlı dizelden daha düşük tutmayı başardık” diye konuştu.

Aybar, daha önce yaptığı açıklamada elektrikli aracın fiyatının hemen hemen dizel Fluence’a yakın olacağını söylemişti. 

İbrahim Aybar, sıfır emisyonlu yüzde 100 elektrikli Fluence Z.E.’nin Avrupa’daki gibi batarya hariç satılacağını ve aylık abonelik ücreti alınacağını da sözlerine ekledi.

Aybar, “Batarya çok pahalı o yüzden tüketici kiralamış gibi olacak. Aylık bir abonmanlık ücreti verecek. Fransa’da ayda 79 euro (197.5 TL) alınıyor, bizde 100 euro (250 TL) civarında olur” dedi.

Fluence Z.E.’nin satışına yılbaşı sonrasında başlanacak, teslimatlar Mart ayında başlayacak.

Teşvik olmasa Fransa’dan ucuz

İspanya, Fransa, İngiltere ve Portekiz’de 4 bin ile 6 bin euro arasında vergi indirimi yapılıyor. Danimarka’da Motorlu Taşıtlar Vergisi alınmıyor. Elektrikli Fluence’ın Fransa’daki satış bedeli 26 bin 300 euro olarak belirlendi.

Ancak hükümetinin sağladığı 5 bin euroluk vergi teşviğiyle araç Fransa’da 21 bin 300 euroya satılacak. Bu satış fiyatına bataryanın kira bedelini içeren bir abonman ücreti ekleniyor. Renault Fluence Z.E. için 79 euro.

Bataryası 4.5 liraya dolduruluyor

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, elektrikli araçların yakın bir zamanda tüm Türkiye sokaklarında görülme şansı olacağını söyledi.

Aybar, bugün 100 kilometrelik bir mesafenin benzinli araçlarla 35 liradan fazla, dizel araçla 25 liranın üzerinde bir maliyetle gidilirken, şimdi elektrikli araçlarla aynı mesafenin 2.5 liraya gidilebileceğini, bunun da çevre temizliğinin yanında oldukça büyük bir ekonomiyi getirdiğini söyledi.

Elektrikli Fluence’in 185 kilometrelik bataryası 4.5 liraya doldurulacak. Bu işlem gece yapılırsa elektrik faturası 100 kilometre için 1.5 lira, 185 kilometre için de yaklaşık 2.5 liraya düşecek.

Tam şarjla 165 km gidebiliyor

Fluence Z.E.’nin 22 kwh’lık elektrikli motoru 95 beygirlik bir güç üretiyor. Elektrikli araç tam şarjla maksimum 165 km yol katedebiliyor. Aracın azami hızı 135 km/s ile sınırlandırıldı. Elektrikli araç evdeki bir priz sayesinde 6 saatte şarj edilebiliyor.

Otopark, alışveriş merkezleri gibi mekanlarda kurulacak şarj istasyonlarında bu süre hızlı şarjla 30 dakikaya inecek.

FİYATLAR

  • Benzinli Fluence Extreme Edition 1.6 110 beygir: 46.500 TL-Kampanyalı 44.000 TL
  • Benzinli Fluence Privilege 1.6 110 beygir: 52.850 TL-Kampanyalı 50.350 TL
  • Dizel Fluence Privilege 1.5 dCi EDC 110 beygir: 63.200 TL-Kampanyalı 61.450 TL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz