Elektrikli Fluence ile elektrikli Corolla arasındaki farklar neler?

 

Elektrikli Fluence ile elektrikli Corolla arasında ne fark var?

DMA'nın ürünüyle birlikte Türkiye'de satılan elektrikli otomobillerin sayısı ikiye çıktı.

Oyak Renault'nun Bursa fabrikasında üretilen Fluence Z.E., ülkemizde yollara çıkan ilk elektrikli araç unvanına sahip.

 

* İkisi arasındaki en büyük fark, Fluence Z.E, sıfırdan üretiliyor, DMA'nın elektriklisi ise Toyota Corolla'nın dönüştürülmesiyle yaratıldı. Bir başka deyişle, benzinli motor yerine ABD'li Remy International'dan alınan batarya ile DMA'nın yazılım teknolojisi kullanılarak elektrikli Corolla ortaya çıkarıldı.

* DMA Corolla tam şarjla 280 kilometre yol katedebiliyor. Rakiplerine göre daha uzun menzile sahip olmasının nedeni, 41 kwh'lık lityum bataryanın kullanılması. Yerli Fluence Z.E.'de 22 kwh'lık pil bulunuyor. Araç dolu batarya ile 185 km yol katedebiliyor.

* Elektrikli Corolla 220 voltluk normal prizle 8 saatte şarj edilebiliyor. Hızlı şarjla bu süre 2.5 saate iniyor. Elektrikli Fluence'ın pili prizde 6-8 saat arasında, hızlı şarjla 30 dakikada doldurulabiliyor.

* DMA'nın elektrikliye dönüştürdüğü otomobil, 280 kilometrede 6 lira harcıyor. Aracın gece şarj olması kaydıyla. Flunce Z.E. 100 km'de 3 lira yakıyor.

* Derindere Motorlu Araçlar, elektrikli Toyota Corolla'nın fiyatını 120 bin lira olarak açıkladı. Bu fiyata batarya dahil edildi. Renault Fluence Z.E'nin fiyatı dizel otomatik tam donanımlı Fluence'a eşit. Araç 64 bin 900 liraya satılıyor. Bu fiyata pil dahil değil. Bunun yanı sıra tüketiciler ayda 83 euro abonelik ücreti ödüyor.

* DMA, elektrikli otomobili filolara ayda 900 euroya kiralıyor. Benzinli otomatik Corolla'da kiralama fiyatı 477 euro. Ayda en az 3 bin 600 kilometre giden bir tüketici için 3 yıl elektrikli Corolla kiralamak daha karlı oluyor. 

* Her iki elektrikli otomobil için 3 yıl-100 bin kilometre garanti veriliyor.

Mete Tansu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz