Elektrikli araçların MTV tutarı daha düşük

0
326
Elektrikli Karsan Jest Hannover yolunda.

Otomotiv sektörünün en önemli geleceği olarak gösterilen elektrikli otomobiller daha düşük vergi ödüyorlar. Avrupa’dan ABD’ye, Norveç’ten Türkiye’ye elektrikli otomobilleri desteklemeyen ülke yok. Bu teşvikler daha çok ilk alım sırasında ve vergi indirimlerinde uygulanıyor. Bazı ülkelerde 0 (Sıfır) olan elektrikli araçların MTV tutarı daha düşük ödeniyor.

Temmuz ayı sonunda 2019 MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ikinci taksit ödeme dönemi geldi. Elektrikli otomobillerin MTV tutarlarının da benzinli, dizel veya LPG ile çalışan otomobillere göre düşük olduğunu biliyor muydunuz?

Elektrikli araçların MTV tutarı ne kadar

Elektrikli otomobiller, Hesapkurdu.com verilerine göre yüzde 75 daha az MTV ödüyor.

2019 yılında 1-3 yaş arası, 46.300 TL’ye kadar olan benzinli ve dizel otomobiller için 861 TL MTV belirlenirken aynı özellikteki elektrikli otomobiller için 215 TL MTV uygulandı.

Elektrikli otomobillerde MTV oranı, aracın motor gücünün kW cinsinden değerine göre farklılaşıyor.

MTV zammı 2019’da rekor kırmıştı

Yıllara göre MTV’de görülen zam oranları 2014’te yüzde 3, 2015’te yüzde 10,1 2016’da yüzde 5,58, 2017’de yüzde 3,83, 2018’de ise yüzde 15,9’u buldu.

2018 yılından sonra alınan araçlarda ise MTV motor hacmi ve satış bedeline göre hesaplandığı için zam oranı yüzde 50’ye varan oranlara ulaşabiliyor.

MTV’nin son 5 yıllık seyrinde değişen fiyat aralıklarına karşılık motorlu araç sahiplerinin ödeyecekleri vergi konusunda doğru bilgiye kısa yoldan ulaşmaları ise ihtiyaç haline geldi.

Elektrikli araçların MTV tutarı konvansiyonellerden yüzde 75 daha az.

MTV ödemeyenlere ne oluyor:

MTV’nin ikinci taksidini temmuz ayının sonuna kadar ödemek gerekiyor. Ödenmediği hallerde ise taşıt sahiplerine cezai yaptırımlar uygulanıyor.

Karayolları Trafik Kanunu, trafiğe kayıtlı bütün motorlu taşıtların, MTV ödemelerini mecbur tutuyor. Ödenecek miktar ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın her yıl sonunda yeniden açıkladığı zam oranına göre belirleniyor.

MTV’nin ödenmemesi durumunda aylık yüzde 2,5 gecikme faizi işletilirken; haciz ve trafikten men edilmeye varan yaptırımlar da MTV ödemesi yapmayan araç sahibinin karşısına çıkabiliyor..

Ayrıca MTV’si ödenmeyen araçların muayene-vize ve alım-satım işlemleri de reddediliyor.

MTV ödemeleri internetten yapılıyor

Araç yaşı, türü ve silindir hacmine göre değişiklik gösteren MTV ödemesi için her yıl yaklaşık 3 milyon kullanıcının platformlarını kullandığını belirten Hesapkurdu.com Yönetim Kurulu Üyesi Onur Tekinturhan, “İnternet üzerinden MTV sorgulama ve trafik sigortası satın alma oranlarını incelediğimizde, en çok Volkswagen ve Opel marka araç sahiplerinin online platformları tercih ettiğini gördük. Bunların yanı sıra her yıl ortalama 300 bin araç sahibi sigortasını Hesapkurdu.com ve Koalay.com gibi dijital platformları kullanarak yapıyor” ifadelerini kullandı.

Bu arada MTV taksitlerinin bir yıla mahsus bir taksit artırılacağı yönünde kulislerde dönüyor. Umarız gerçek çıkmaz ama kulislerde dolaşmıştı.

Araç tescil tarihi 01.01.2018 Sonrasında olan MTV tutarları
Araç tescil tarihi 01.01.2018 Öncesinde olan MTV tutarları

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here