Ekstra parası olsa yerli otomobil üretimine girecek işadamı…

0

 

'Ekstra param olsa yerli otoyu çoktan yapardım'

 

Başbakan Erdoğan'ın yerli sanayicilere yönelik 'Artık yerli otomobilimizi üretelim. İşte babalar burada. Biraraya mı gelirsiniz kendiniz mi yaparsınız ama yapalım artık' çağrısı 20 aydır havada kaldı. Yerli üreticiler henüz resmi olarak 'evet biz babayiğidiz' diye ortaya çıkmadı. Başbakan da otomotivciler 'Nerede o babayiğitler' diye eleştirdi. Biz bu sorunun cevabını 1.1 milyar liralık yatırımla İzmit fabrikasının kapasitesini 100 bin adetten 200 bin adede çıkarmaya hazırlanan Hyundai Assan'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kibar'a sorduk… Kibar, baştan beri Türkiye’nin yerli marka otomobil fikrine sıcak baktığını belirterek, "Türkiye’de yerli marka otomobil yapılmasına ilişkin bizler de bazı çalışmaları yapıyoruz. Ortaklarımızla değişik alternatifler üzerinde müzakere ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Kibar, yerli otomobil markasıyla ilgili şunları kaydetti: ”Türkiye’de yerli marka otomobil yapılmasına ilişkin bizler de bazı çalışmaları yapıyoruz. Ortaklarımızla değişik alternatifler üzerinde müzakere ediyoruz. Ben her zaman söylüyorum, benim elimde eğer ekstra bir nakit kaynağım olsaydı çoktan yapardık. Altyapım zaten var. Ortağımızla değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Nihai kararı almadan hiçbir zaman şunu yapıyoruz diye ortaya çıkmıyoruz. Olumlu olabilmesine çalışıyoruz. Dünyadaki bir çok ülkede ana sanayi yeni ürün geliştirmelerinde dahi kendi menşeli noktalarının dışına çıkmadığı bir ortamda biz bu çalışmaları müzakere edebiliyoruz.”

Ali Kibar, yeni teşviklerin de Cumhuriyet tarihinin en fazla tartışılıp, ön hazırlığı yapılan sistem olduğunu kaydetti. Kibar, yeni teşvik sistemine bakıldığında bazen ilk bakışta mevzuatla ilgili bazı şeylerin tam olarak çözülememiş olabileceğini ifade ederek, "Bununla ilgili zaman zaman basına da yansıyan, durumların farklı algılamalarını içeren tartışmalar oldu. Ama ben bunu çok haklı bulmuyorum. Herkes ev ödevini iyi yapmalı. Neyin stratejik, neyin de genel teşvikler, neyin de bölgesel teşvikler içerisinde yer aldığı malum. Biraz daha ev ödevini iyi yapan bunu gayet iyi uygulayabilir” diye konuştu.

 

Dampingli ithal oto yerliyi zorluyor

Ali Kibar, Türkiye’ye ithal aracın dampingli girip, girmediğine bakılması gerektiğini vurgulayarak, daralan Avrupa pazarlarındaki ürünlerin Türkiye’ye pompalandığını, bunun da yerli sanayiye zarar verdiğini söyledi. Türkiye'nin  dampingli pazar olduğunu savunan Kibar, ”Bugün bakıyorsunuz, bir otomotiv markası ekstra ekstra kampanya yapmaktan vazgeçmiyor, oluşan zararı karşılamak için merkez binasını satıp oradan nakit yaratmaya çalışıp işini ayakta tutmaya çalışıyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here