Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Auto Show’da, sürüş hızında ısrarını sürdürdü…

0

 

Mersin Auto Show’un açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Türkiye'nin frene değil, sonuna kadar gaza basması gerekir. İleri sürüş tekniği almış kaptana sahibiz” dedi.

Mersin Auto Show Fuarı açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Çağlayan, “Adana'dan Mersin'e gelirken biz yolda frene basmadık sonuna kadar gazlayarak geldik. Aksi halde burada olamazdık” dedi. 

 

Çağlayan’ın ilk arabası 68 modeldi

İlk arabasını 1981 yılında aldığını ve 13 yıllık Mercedes olduğunu söyleyen Bakan Çağlayan, vatandaşların artık daha rahat imkanlarla araç sahibi olduğunun altını çizdi. “Fiat'ın 175 fabrikası içinden Bursa'daki en verimli fabrika seçildi. Dinamik Türk insanının gücünün göstergesidir bu. Geçen yıl 1 milyon 234 bin araç üretilmesi boşuna değil" diyen Çağlayan, düzenlenen fuarlara da standartlarını sağladıkları ölçüde teşvikte bulunacaklarını hatırlattı ve Tunceli'ye de Elazığ'a da fuarların götürülmesinin önemine değindi.

“Yerli otomobil üretimi ile ilgili babayiğidi bulamadıklarını” söyleyen Bakan Çağlayan, “Bunu yapanlardan daha fazla zekaya sahibiz. Yan sanayimiz ortada. Stratejik teşvikleri belirlerken ilgili kesimlerle de konuyu değerlendirdik ama adım atılmadı” dedi

 

Elektrikli ve çevreci araca teşvik olsun

Mersin Auto Show’un açılışında konuşan Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Mustafa Bayraktar da Mersin'in önemli bir ticari kent olduğunu belirterek, kentin Türkiye pazarından otomobilde yüzde 2'lik pay aldığını kaydetti.  Bayraktar şöyle konuştu: “Bu yılsonu 790 ile 840 binlik bir pazar olacağını tahmin etmekteyiz. Ülkemizde 1.000 kişiden 141'inin aracı var. Bu oran Avrupa'da 600'lü rakamlarda. Teşvik paketinin sektöre etkisi olacaktır. Türkiye'de 12 milyonluk araç parkına sahibiz. Japonya ve İspanya'nın uyguladığı gibi hurda teşvik uygulamalarına hafif ticarinin de dahil adilmesi gerek. Elektrikli ve çevreci araçlara da teşvikler uygulanmalıdır."

 

50 bin ziyaretçi bekleniyor

CNR Holding İcra Kurulu Üyesi Özhan Carda, Mersin Auto Show’un bu anlamda önemli olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:  

"Bugün Mersin Autosow, CNR EXPO Mersin Yenişehir’deki alanın tamamınını doldurdu. Daha önce 15 bin kişinin ziyaret ettiği Mersin Auto Show’a bu yıl 50 bin ziyaretçi bekleniyor. Audi, Renault, Dacia, Fiat, Toyota, Volkswagen, Honda, Ford, Citroen, Peugeot, Isuzu, Mitsubishi, Kia, Hyundai ve Skoda gibi öncü markalarının katıldığı Mersin Auto Show, sektörün bölgesinde en önemli organizasyonu olma özelliği taşıyor."

Otomobil tutkunlarının merakla beklediği yeni modellerin vitrine çıkarıldığı Mersin Auto Show, Mersin Yetkili Otomotiv Satıcıları Derneği (MODER), Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile düzenleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here