Ekim ayının kazananları, en çok satan ilk 10 model

 

Türkiye otomotiv pazarının ekim ayı sonuçları belli oldu.

Ekim ayında genel olarak satış kayıpları yaşandığı görülüyor. Volkswagen’in eylül ayındaki satış seyrini koruduğu, Mercedes ve BMW gibi lüks markalarda kayıpların yüzde 30-50 arasınad seyrettiği görülüyor.

 

Ekim ayının kazananlarından ikisi yerli üretim otomobil odlurken, biri ithal otomobil olarak dikkat çekiyor.

 

Pazarın 10 aylık bu diliminde en çok satan model bu kez Volkswagen’den geldi. 10 ayın lideri Fiat Linea bu kez Jetta’nın gerisinde kaldı. Ekimde 2610 adet Jetta satıldı ki eylül ayında bu modelin satış adeti 1988 olmuştu. Jetta’nın 10 aylık satıyları 16 bin adeti geçti.

 

 

 

İkincilik Linea’nın oldu. Linea ekimde 2541 adetlik satış yapabildi. Eylülde 2799 adet olan bu rakam, Linea için dikkat işareti içeren bir deniz feneri sayılabilir. Tabii yılın 10 aylık bölümünde Linea satışlarının 30 bin adetin üzerine çıktığını ve açık ara Türkiye’nin en çok satan modeli olduğunu hatırlatalım.

 

Bu iki modelin hemen arkasında Renault Fluence koşuyor. Fluence modelinin ekim ayı satışları 2191 adet oldu. Bu rakam eylül ayına göre düşündürücü. Çünkü bu otomobilin eylül ayı satış rakamı 3.190 adet olmuştu. 10 ay bazında 21 bin adetin üzerine çıkan satış rakamı, Bursa’da üretilen bu otomobili yine de kazananlar listesinde en üst basamaklarda tutuyor.

 

 

Bu yıl Türkiye otomotiv pazarının liderliği el değiştirecek gibi görünüyor. Bunun en önemli işaretlerinden birini liderliğin en güçlü adayı Volkswagen satışlarıyla satış dağılımı veriyor. Ekimde en çok satan ikinci model olduğu gibi dördüncü model de VW markalı bir ithal model. Küçük ve sevimli Polo ekim ayında 2020 adet satarak, ağabeylerinin hemen arkasında yerini aldı.

 

Beşincilik ise kendisi yerli modeli ithal Ford Fiesta’nın. 1717 adetlik satışa imza atan Fiesta’yı aynı markanın bir üst modeli Focus izliyor. Ekimde Türkiye’de satılan Focus sayısı 1.976. Bu satışların 1658 adeti sedan, 208 adeti HB oldu. Focus’un 10 aylık satışları 20 bin adete yaklaştı.

 

İŞTE EKİM AYININ EN ÇOK SATAN 10 OTOMOBİL VE HAFİF TİCARİ ARAÇ MODELİ

 

ekim ayı en çok satan otomobiller

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz