Ek vergi düştü: ABD menşeili lüks SUV fiyatları değişebilir

21 Haziran 2018 tarihinden beri Türkiye’nin ABD’den gelen 22 ürüne uyguladığı ek vergiler yarı yarıya düşürüldü. Açıklamayı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptı. Peki bu ne anlama geliyor? Türkiye’ye gelişi neredeyse durma noktasına gelen ABD üretimi araçların fiyatı bu karardan ne kadar etkilenecek? Ek vergi düştü: ABD menşeili lüks SUV fiyatları değişebilir.

BMW Türkiye distribütörü Borusan Otomotiv, bu karardan etkilenmeyeceğini iletti. Geçtiğimiz yıl 21 Haziran tarihinde geçerli olan vergi artırımı öncesi stok yaptığını ve halen bu stoklardan satış yaptıklarını söyleyen Borusan Otomotiv yetkilileri, Otoajanda.com ‘un sorusu üzerine “Elimizde halen stoklar var. Bunların fiyatları vergi artışından etkilenmemiş fiyatlar. Bunları satmaya devam edeceğiz. Sonrası için de çalışıyoruz” bilgisini ilettiler.

Türkiye geçen yıl Haziran ayında ABD Başkanı Donald Trump’ın ithalata getirdiği ek vergilere karşılık, ABD’den ithal edilen otomobillere yönelik ek vergi oranını yüzde 35’ten 60’a yükseltmişti. 21 Haziran’da yürürlüğe giren karar, sadece Amerikan menşeli araçları değil, ABD’de üretilen Avrupalı şirketleri de etkilemişti.

BMW 2018 modelleri satıyor, fiyat değişmeyecek

Peki açıklanan indirim ABD’de üretilen araçların fiyatlarını nasıl etkileyecek? BMW’nin X3, X4, X5, X6 ve yeni X7 modelleri ABD’de Spartanburg’da üretiliyor.

Halen BMW X5 xDrive25d 2018 Premium modelinin fiyatı 728.500 TL. 1 yıl önce ithalatı kestiği için 2019 model yılına ait araç satışı ve fiyatlandırma yapmıyor. Bu nedenle herhangi bir indirim söz konusu değil. 2018 model BMW’lerde ABD kökenli olsa da fiyatlar değişmeyecek.

BMW X3 sDrive20i 2018 modelin fiyatı 420.900 TL, bu etikette de indirim olmayacak.

Borusan Otomotiv, BMW X4, X6, X7 modellerini hem daralan pazar hem de artan vergilerle birlikte Türkiye’ye getirmeyi durdurmuş veya hiç getirmemişti. X2 modeli ise Avrupa’da üretilerek, Türkiye’ye geldiği için herhangi bir fiyat değişimine konu olmayacak.

Mercedes GLC’nin yeni fiyatı ne olacak?

Mercedes’te ise sadece GLC modeli ABD’den ithal ediliyor. GLC 250 4MATIC Exclusive 2019 modeli 520 bin TL etiketle satılıyor. Vergi indirimi sonrası fiyatının ne olacak?

Mercedes Benz Türk, ABD’den ithal edilen araçların fiyatlarını yeni oranlar doğrultusunda yeniden düzenleyeceklerini açıkladı; “Nihai fiyatlarda yüzde 20-25 oranında bir iyileşme sağlayacak olsa da mevcut sipariş seviyesini etkileyen bir iyileşme olmayacak.”

Dikenli yolda Mercedes kullanmak

Mercedes Benz Türk, GLE ve GLS modellerini ithal etmiyor. GLA ise Avrupa’dan tedarik ediliyor.

Mercedes Benz Türkiye, ABD ek vergi artıyı öncesi Güney Afrika Vergisi ile engellenmişti.

Jeep zaten 200 bin TL indirimli

İç pazardaki büyük daralmanın da etkisiyle Jeep ürün gamında bugün 2019 model araç görünmüyor; sadece 2018 model araçları stoklarından kampanyalı olarak satmaya çalışıyor. Bu kapsamda Jeep Compass ve Jeep Grand Cherokee bulunuyor; Wrangler ithal edilmiyor. Her iki model grubu 2018 model olduğu için yaklaşık 200 bin TL indirim görünüyor. Üstelik daha önceki vergi grubundan getirildiği için vergi değişimi sonrası fiyatları etkilenmeyebilir.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here