Egea uğurlu geldi, 6 yıllık rekoru kırdı

TOFAŞ, ilk çeyrek bazında, son 6 yılının en yüksek ihracatını gerçekleştirdi.

Büyük umutlarla geçen yılın sonlarında üretimine başlanan Fiat Egea/Tipo TOFAŞ’a uğurlu geldi.

İtalya’dan Meksika’ya kadar 50 ülkeye satılacak yeni Fiat Egea/Tipo ile gaza basan Türkiye’nin otomotiv devlerinden Tofaş, 2016 ilk çeyreği itibariyle de önemli bir başarı yakaladığını duyurdu.

Şirket, yılın ilk çeyreğinde 2010 yılından bu yana en yüksek ihracatı gerçekleştirdi.
Aynı dönemde binek otomobil ihracatını yüzde 131 arttıran TOFAŞ, hafif ticari araç ihracatında ise yüzde 8 oranında büyüme sağladı.

Mart ayında 3 vardiyaya geçilen TOFAŞ’ta, ilk üç aylık dönemde yaklaşık 1300 kişilik ilave istihdam gerçekleşti.


1 Ocak-31 Mart 2016 döneminde yaklaşık 2,7 milyar liralık ciro gerçekleştiren TOFAŞ,

yıla iyi başladı.

Bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artarak 346 bin adete ulaşırken, TOFAŞ’ın üretim hacmi aynı dönemde yüzde 22 artarak 79 bin adede ulaştı. Böylece toplam endüstri üretimindeki payı yüzde 19’dan yüzde 23’e yükseldi.

Ocak-Mart 2016 döneminde TOFAŞ’ta toplam üretimin yüzde 39’u otomobil; yüzde 61’i ise hafif ticari araç olarak gerçekleşti.

İlk çeyrek sonuçları ile ilgili açıklama yapan TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu, Avrupa pazarlarında olumlu büyümenin devam ettiğine dikkat çekerek, Avrupa pazarına ilk üç ay bazında bakıldığında otomobilde yüzde 8; hafif ticari araç pazarında ise yüzde 11 büyüme söz konusu olduğunu belirtti.


Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, 2016’ya iyi giriş yaptıklarını söyledi.

TOFAŞ’ın da üretim ve ihracatta 2016 yılına çok iyi bir giriş yaptığını açıklayan Eroldu, ilk çeyrek bazında 2010 yılından bu yana gerçekleşen en yüksek ihracat rakamına ulaştıklarını dile getirdi.

TOFAŞ’ın Avrupa’ya olan toplam ihracatının geçen yılın ilk çeyreğine oranla yüzde 40 artış gösterdiğine dikkat çeken Eroldu, “İlk çeyrekte, 2010’dan bu yana en yüksek ihracat seviyesine ulaştık. Binek araç ihracatında yüzde 131 oranında artış kaydettik. TOFAŞ toplam ihracat adedi ise önceki yılın ilk çeyreğine göre yüzde 35 artarak, 43 bin adetten 58 bin adete ulaştı” dedi.

Doblo ve Fiorino ile küçük hafif ticari pazarında lider

Yeni Fiat Fiorino satışlarının da Nisan 2016’da başladığını hatırlatan Eroldu, “Fiat yüzde 89 oranla yurt içi pazarda yerli üretimden en yüksek satış gerçekleştiren marka konumunda olmayı sürdürüyor. Ayrıca Doblo ve Fiorino ile küçük hafif ticari pazarında lider durumdayız.

Tek başına kaldı yenilendi

Toplam pazara baktığımızda, premium markalarımız da dahil TOFAŞ olarak pazardaki payımız yüzde 11 olarak gerçekleşti. Yeni modellerimizin devreye girmesi ile yılı daha yüksek bir pazar payı ile kapatmayı hedefliyoruz” dedi. Eroldu ayrıca TOFAŞ’ın nisan ayında 365 milyon lira tutarında temettü dağıtıldığını da sözlerine ekledi.

Yeni Fiat Fiorino

Egea hatchback mayısta satışta

200 İSİM ARASINDAN SEÇİLDİ

İlk ev sahipliğini TOFAŞ’ta yaptı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz