Efsane VW Golf’ün ilk yola çıkacağı 6 ülkeden biri olduk

0

 

Volkswagen'ın 6 önemli ülkesi arasına girdik

SARDUNYA

İstikrarlı bir büyüklüğe ulaşan otomotiv pazarı, krizdeki Avrupa açısından daha önemli hale geliyor. Bunun son göstergelerinden biri olarak Türkiye, otomotiv dünyasının efsane modellerinden biri olan Volkswagen Golf'ün 7. neslinin ilk olarak satışa sunulduğu 6 ülkeden biri oldu. Yeni model anavatanı Almanya'nın yanı sıra İtalya, Fransa, Avusturya, İspanya ve Türkiye'de ilk olarak satışa çıkacak. Yeni Golf, 2 Kasım'da kapılarını açacak Autoshow'da müşterilere tanıtılacak ve fuarın hemen ardından satışa sunulacak. Doğuş Otomotiv-Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun, Volkswagen Türkiye tarihinde bir modelin eşzamanlı lansmanının ilk kez yapıldığını belirterek, Golf 7'nin Avrupa'nın büyük pazarlarından İngiltere'de bile Türkiye'den sonra satışa sunulacağını kaydetti. Golf'ün İtalya'nın Sardunya Adası'ndaki tanıtımında sorularımızı cevaplandıran Uygun, bu yıl sonuna kadar 2 bin, 2013'te ise 10 bin adedin üzerinde Golf satışı hedeflediklerini dile getirdi.

Geçen yıl Volkswagen'in dünya çapında en iyi distribütörü seçilen Doğuş Otomotiv, aynı zamanda satış konusunda örnek ülke olarak tanıtıldı. "VW dünyasında Türkiye'nin önemi her geçen gün artıyor. Yeni Golf'ün ilk etapta Türkiye'de satışa sunulması da bunun göstergesi." diyen Vedat Uygun, bu yıl sonu itibarıyla Türkiye pazarında binek otomobil pazarında ilk 3'te olmayı hedeflediklerini söyledi. Kalıcı ve istikrarlı olmak istediklerini ve bu yılı ilk 3'te bitireceklerini belirten Uygun, "Geçen yıl kıl payı üçüncülüğü kaçırmıştık. Hedef 60 bin adede yakın satışa ulaşmak. Gelecek yıl daha yüksek olabilir. Volkswagen 2018 yılına kadar dünyanın en büyük üreticisi ve satıcısı olmayı hedefliyor. Dünyada pazar payı çok arttı ve artmaya devam ediyor." dedi.

Volkswagen'in Türkiye'de en yüksek ikinci el değeri olan markalardan biri olduğunu ifade eden Uygun, bunun sonucu olarak filo pazarında da güçlü durumda olduklarını söyledi. 500 binin üzerindeki VW müşterisinin kendilerini tercih ederken bunun bilincinde olduğunu kaydeden Uygun, "Polo'dan Passat'a tüm modellerin ikinci elde daha az değer kaybedeceğini biliyor. Ayrıca birçok modelimiz premium (lüks) sınıf modellerle kıyaslanıyor. Yeni Golf'te de durum böyle. Bu da bize büyük değer kazandırıyor." diye konuştu.  

     

Tasarımı çok değişmedi

Yeni Golf, kasım ayı ortasından itibaren Türkiye'de satışa sunulacak. Genel tasarım çizgilerini koruyan model için Alman yöneticiler, "Cola şişesi gibiyiz, otomobilde bir ikon haline geldik. Bu yüzden genel hatları koruyoruz." ifadelerini kullandı. Önceki modele göre uzunluğu 56 mm artan, tavan yüksekliği 28 mm alçaltılan otomobil 100 kilogram daha hafif üretildi. Bu hafiflik modelde yüzde 23'e varan oranda yakıt tasarrufu sağlıyor. 13 mm daha geniş olan Golf  7'nin bagaj hacmi de 30 litre artırılarak 380 litreye çıkarıldı. Golf'le birlikte Volkswagen'in logosu da hafif bir değişime uğradı.

38 yılda 29 milyon Golf satıldı

Otomobilin 1.2 litre 105 beygir, 1.4 litre 122 beygir ve 1.4 litre 140 beygir TSİ benzinli motorlar ile 105 beygir gücünde dizel motor seçenekleri olacak. 140 beygirlik versiyonda ACT adı verilen aktif silindir yönetimi sistemi bulunuyor. Böylece Golf, 100 kilometrede 4.8 litre yakıt harcıyor. 6. jenerasyon Golf'e göre yüzde 16 oranında yakıt tasarrufu elde ediliyor. Ailenin başlangıç versiyonu 42 bin 900'den başlayan fiyatlara sahip. En üst versiyon ise opsiyonlar hariç 68 bin 900 TL'lik fiyat etiketine ulaşıyor. İlk jenerasyonu 1974'te üretilen Golf'ten bugüne kadar dünyada 29,1 milyondan fazla satıldı. Türkiye'de satılan Golf sayısı 90 bin adedi buldu.

'Kaplumbağa' yola çıkıyor

Volkswagen Binek Araç, 2 yeni modelini daha pazara sundu. Kaplumbağa lakaplı sıra dışı tasarıma sahip The Beetle, 22 bin 900 Euro'dan başlayan fiyatlarla satışa çıktı. Araçta 105 ve 160 beygir güç üreten TSI motor seçenekleri yer alıyor. 1.4 litrelik motor sadece DSG şanzımanla birlikte sunuluyor. Volkswagen'in bir diğer yeniliği ise DSG şanzımanlı 1.4 TSI Tiguan modeli oldu. 150 beygir güce sahip araç, Trend&Fun ve Sport&Style donanım seviyelerinde satın alınabilecek. Fiyatı ise 69 bin 179 TL'den başlıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here