Duvar yıkıldı, ülke bölündü Skoda bayrağı dalgalanıyor

Bilen bilir, Çek marka Skoda’nın hem anavatanındaki hem de Türkiye’deki tarihi çok eskilere dayanır. 1895 yılında bisiklet tamircisi Laurin ile kitapçı Klement’in kafa kafaya vermesiyle kurulmuştur. Önce bisiklet ürettiler ve adına dönemin ulusalcı rüzgarlarına uygun Slavia adını verdiler. Sonra motosiklet üretimine geçtiler ve 1905’lerde otomobil üretimine başladılar. 1925 yılında Pilsen şirketiyle birleşip, Skoda adına doğru ilerlediler.

1939’da başlayan 2. Dünya Savaşı ve Alman işgali ile sivil araç üretimi tamamen kesildi ve Alman ordusu için üretim yapıldı. Savaş bitince ülkedeki tüm sanayi kuruluşları gibi Skoda şirketi de devletleştirildi. Yoluna AZNP olarak devam eden “bir otomobil üreticisi” haline geri döndü.

1960’lı yıllarda “çarpık bacaklı” kamyonet ile pick up karışımı Trovit modeliyle yıllarca bakkalın manavın yükünü taşıdı. Kasabaların parke taşlarında, asfaltsız köy yollarında tozu dumana katarak yol almayı başardı. Daha sonra bu araç yollardan kayboldu gitti. Yerine Favorit modeli kendini gösterdi. O artık bir otomobildi. Ekonomikliği Türk tüketicisinin en çok tercih ettiği markalardan biri yapmıştı Skoda’yı.

Sonra bir ara kayboldu. Dünyadaki gelişmeler, Çekoslavakya’nın dönüşümü ve ikiye ayrılması, Doğu Bloku’nun ortadan kalkması, Berlin Duvarı’nın yıkılması Skoda’nın da frene bastığı yıllar oldu.

O dönemlerde Skoda’yı unuttuk “Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği” gibi Çek yazarların yeni kitaplarını okumaya başladık.

Ta ki sistem değişti, ülke ikiye bölündü, bir edebiyatçı kalem, romancı Vaclav Havel Çek’lerin cumhurbaşkanı oldu. Slovakya’da ise güler yüzlü sarı saçlı alımlı genç köylü kızlar Polonya’ya komşu köylerde yaşamaya devam ettiler.

Çek Cumhuriyeti’nin Sovyetlerden, Batı Kapitalizmine dönüşümü gerçekleşti ve ülke hızla keşfedilmeye başladı.

Almanlar konuya el attı. Volkswagen, Skoda’nın potansiyelini gördü. VW, büyüme ve dünya devi olma planları yapıyordu. Skoda Skoda’yı özelleştirmelerden satın aldı ve reanimasyon” müdahalesine başladı. 1991 yılında şirketi bünyesine kattı.

Kolay değildi. ama sonunda ülke iki ayrı devlete bölündü, ama Skoda bayrağı dalgalanmaya, Çek işçilerine, mühendislerine iş kaynağı olmaya devam ediyor.

Neyse çok eskilere gittik, değişimler bizim toplumumuza yabancı. Ama dünya ve yaşam değişimi seviyor. Biz de modaya uyalım sevilmeyenlerin üzerine gitmeyelim.

Aman tozlar kalkmasın masanın üzerindeki.

Günümüze gelindiğinde Türkiye’nin de Superb ve Octavia gibi modellerindeki teknolojilerle 22 bin adetin üzerinde satın aldığı Çek marka, dünyada “1 milyonlar liginin” üzerine çıkan markalar arasında yer alıyor.


DÜNYADAKİ EN HIZLI DÖNÜŞÜMLERDEN BİRİ TÜRKİYE’DE YAŞANDI

TÜRKLERİN SKODA SEVGİSİ ARTIYOR

Geçtiğimiz yıl 1 milyon sınırına çok yaklaşan Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı, doğal olarak markaların da yüzünü güldürdü. Türkiye’de Doğuş Grubu ile Yüce ailesinin ortaklığında yol alan Skoda da bu gülen markalardan oldu.

Trovit modeliyle Anadolu’ya yayılan Skoda, şimdi yeniden eski günlerine dönüyor.

2015 yılında satışlarını binek otomobil pazarının yüzde 23’lük büyümesinin iki katından fazla artıran Skoda Türkiye, 5 yıl önce 7 binlerin altındaki satışlarını 22 binlerin üzerine taşımayı başardı. Türkiye’deki son 30 yılının en büyük satış rakamına imza atıp, kendi rekorunu kırdı.

Skoda’nın Türkiye’deki başarısında 10 bin adeti geçen Octavia satışı başrolü oynadı.

Satışlarını perakendede yüzde 37, filo pazarında ise yüzde 138 artıran şirket, büyümesini kesintisiz devam ettirmek istiyor.

TOLGA SENYÜCEL: KESİNTİSİZ BÜYÜMEYE DEVAM

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, Skoda olarak 2016 yılında kesintisiz büyümeyi hedeflediklerini belirterek, “Hedefimiz bu yıl daralan pazar koşullarına rağmen büyümek. Markamız adına yüzde 10-20 arasında büyüme öngörümüz var” dedi.

Senyücel, 2016’nın ilk satış yeri (showroom) Doğuş Oto Maslak‘ın açılışı dolayısıyla gerçekleştirilen törende, şirketin 2015 performansına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Geçen yıl binek otomobil pazarının yaklaşık yüzde 23 büyüdüğünü anımsatan Senyücel, “Skoda olarak bunun iki katı, yaklaşık yüzde 52’lik büyüme kaydettik ve 22 bin 107 satış rakamına ulaştık. Bu sayede Skoda, Türkiye tarihinde varlık gösterdiği son 30 yıl içerisinde en yüksek binek araç satış adedine ulaştı” şeklinde konuştu.

Senyücel, 2015’te pazar paylarının yüzde 3,05’e yükseldiğini ve böylece hedeflerini tutturduklarını belirterek, geçen yıl 5 binin üzerinde satış yapan markalar arasında en fazla büyümeyi kaydettiklerini söyledi.

Skoda olarak 2010’dan bu yana yüzde 250’lik bir büyüme sergilediklerini aktaran Senyücel, konuşmasına şöyle devam etti:

“2010’da 6 bin düzeyinde bulunan satış rakamımız şu anda 22 binlere geldi. Skoda’nın Türkiye’deki başarısı, sadece bu pazarla sınırlı kalmadı. Aynı zamanda markanın küresel pazarları arasında da 19’uncu sıradan, 7’nci sıraya yükseldik.”

Skoda’nın en çok satıldığı pazarlar arasında Çin’in 281 bin 700’le ilk sırada bulunduğunu anlatan Senyücel, bu ülkeyi 158 bin 700’le Almanya’nın takip ettiğini dile getirdi. Senyücel, söz konusu ülkeleri sırasıyla Rusya, İngiltere, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’nın izlediği bilgisini verdi.


ŞİRKET SENYÜCEL YÖNETİMİNDE DÜNYA SIRALAMASINDA 7.LİĞE YÜKSELDİ


YÜCE AUTO SKODA TÜRKİYE CİROSU 1 MİLYARA YAKLAŞTI

Skoda olarak Türkiye’de yüzde 52’nin üzerinde büyüme yaşadıklarını dile getiren Genel Müdür Senyücel, “Ciromuz 1 milyar TL’ye yaklaştı. Ama kârlılığımız 2014’ün gerisinde kaldı” dedi.

OTO FİYATLARINA KUR ETKİSİ

Geçen yıl yaşanan kurdaki artıyın, bu yılda sürmesi otomobil fiyatlarını artırır. Otomobil fiyatlarına kur etkisini bir de Senyücel özetliyor:

“Otomotiv sektörü için kur çok büyük bir etken. Kur bütün markaların fiyatlandırmalarına direkt etki ediyor. Satınalma gücünün artmadığı bir ortamda kurun yükselmesi sonucunda, otomobil fiyatları yukarı gidip, gelirin aynı kalması halinde tabii ki insanların satın alma gücü yetmiyor. Şu anda ortalama kompakt sınıf araç almaya kalksanız, 80 bin liranın altında araç bulma şansınız yok. Bundan 3 sene önce bu araçlar 60-65 bin lira bandındaydı. Maalesef kurun yükselmesi bu fiyatları artırdı. ‘Otomobil fiyatları artar mı?’ diye sorarsanız; evet artar.”

Otomotiv fiyatlarının, kurlardaki yükseliş oranında artmadığını da vurgulayan Senyücel, herkesin bu konuda fedakarlık gösterdiğini dile getirdi.

FİLO RÜZGARINI DA ARKASINA ALDI

Tolga Senyücel, yenilenen ürün gamının Türkiye’de Skoda’nın büyümesinde en etkin faktörlerden biri olduğuna işaret ederek, filo satışlarındaki hızlı ilerlemeye dikkati çekti.

Filo satışlarında 2 bin 90 adet seviyelerinden 5 bin adetlere çıktıklarını anlatan Senyücel, “Yani yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme performansı gösterdik. Skoda, geçen yıl filo sektörünün en çok tercih edilen 11. markası oldu” bilgisini verdi.

SKODA MODELLERİNİN SATIŞ PERFORMANSLARI- 2015

Octavia 10.085
Superb 4.324
Rapid Spaceback 2.190
Rapid 1974
Fabia 1834
Yeti 1694


SKODA BAYİLERİNİN YENİ GÖRÜNÜMLERİ

BÜYÜMEYE FABIA ETKİSİ

2016 yılında pazardaki küçük düzeltmeye rağmen Skoda olarak satışlarını artırmaya devam edeceklerini söyleyen Senyücel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeni Superb ve Fabia, 2016’da tam yıl satılacak. Çünkü Fabia geçen yıl nisanda, Superb de ancak eylül başında satışa sunuldu. Yıl boyunca 25 bin adetlere çıkan bir adet yakalarız. Octavia, Superb, Rapid modellerimiz mevcut trendlerini korur. Filo satışlarımız biraz daha artar. Böylece kesintisiz çıkışımız devam eder.”

Cenevre’de konsept, Paris Otomobil Fuarı’nda da üretime hazırlanmış olarak tanıtılacak 7 kişilik SUV modelinin de markanın imajına olumlu katkı yapacağına işaret eden Senyücel, 2017 yılında da Yeti’nin yeni neslinin tanıtılacağını hatırlattı.

YENİ BAYİLERLE BÜYÜYOR

Senyücel, bu yıl bayi yapılanmasına da devam edeceklerine değinerek, “Tamamen yenilenen bayii teşkilatımızın yanı sıra, olmadığımız illerde açılan bayilerin de katılmasıyla 2016 sonunda 39 yetkili satıcıdan 32 şehirde 43 noktaya çıkacağız” bilgisini verdi.

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, Skoda’nın 2016’daki ilk bayisinin Doğuş Oto Maslak olduğunu, yıl sonuna kadar Aydın, Balıkesir, Çanakkale ve Osmaniye‘de de satış yeri açmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz