İttifak büyüyor, dünyaya meydan okuyor !

Dünya otomotiv sektöründe liderlik savaşı daha da kızışacak. Son dönemde Toyota Motor ile Volkswagen Grubu arasında yaşanan birincilik rekabetine bu yıl Renault-Nissan İttifakı katıldı. Dünyaya meydan okudu.

Ocak-Nisan döneminde tüm dünyada VW Grubu 3.32 milyon adet, Toyota 3.06 milyon adet ve Renault-Nissan 3.02 milyon adetlik satışa imza attı.

2016’da Mitsubishi Motor’un yüzde 34’ünü 2.2 milyar dolara satın alan Renault-Nissan, gözünü liderlik koltuğuna dikti. Volkswagen, Toyota ve General Motors’un (GM) ardından dünyanın 4’üncü büyüğü olan Renault-Nissan’ın CEO’su Carlos Ghosn, yılbaşından itibaren GM’i geçerek 3 büyük üreticiden biri haline geldiklerini açıklayarak, “Yıl ortasında 1 numara olmayı öngörüyoruz” diye konuştu.

Otomotiv dünyasında aldığı tasarruf önlemleri ile “Maliyet Katili” (Cost Killer) lakabıyla tanınan Ghosn, bu iddialı hedefi 2015 yılında belirlemişti.

Efsane CEO, verdiği demeçlerde 2018 yılında dünyada ilk 3’e gireceklerini söylemişti.

Carlos Ghosn, hissedarlara yaptığı son açıklamasıyla ilk 3’le yetinmeyeceğini ve birinciliğe göz koyduğunu duyurmuş oldu.

Tozu dumana katarak geliyor.

Soluk soluğa geçecek bir yarış

Yılın ilk 4 ayına ait satış istatistikleri, 2017’de liderlik yarışının soluk soluğa geçeceğini gösteriyor. Renault-Nissan, tepedeki ilk 2 markaya çok yakın durumda. Pazar araştırma kuruluşu JATO Dynamics’in verilerine göre, Ocak-Nisan döneminde tüm dünyada VW Grubu 3.32 milyon adet, Toyota 3.06 milyon adet ve Renault-Nissan 3.02 milyon adetlik satışa imza attı.

Bu yılın ilk 4 ayında Renault-Nissan yüzde 8 büyümeyi başarırken, Toyota satışları yüzde 6 artış gösterdi, VW Grubu’nun performansı yüzde 1 geriledi.

Marka bazında satışlar

  • Nissan’da yüzde 7,
  • Renault’da yüzde 10,
  • Mitsubishi’de yüzde 5 ve
  • Dacia’da yüzde 7

artış gösterdi.

Rusya’da ekonomik dalgalanmalara rağmen Lada‘nın satışları yüzde 8 arttı. İttifakın lüks markaları Infiniti ilk 4 ayda yüzde 24 ve Güney Koreli marka Samsung yüzde 38 büyüdü.

JATO Dynamics’in Analisti Felipe Munoz, ittifakın bu yıl dünyada 1 numara olabileceği değerlendirmesini yapıyor. Munoz, SUV ve elektrikli model atağı ve güç kazandığı Çin pazarı ile diğer gelişmekte olan ülkeler sayesinde Renault-Nissan’ın ipi göğüsleyebileceğini öngörüyor.

“Dünyada en çok satan SUV Nissan X-Trail”

Felipe Munoz, markanın potansiyelini şöyle aktarıyor: “Renault-Nissan en hızlı büyüyen segment SUV’da yüzde 12 pazar payı ile dünya lideri konumunda bulunuyor. Nissan X Trail dünyanın en çok satan SUV’u unvanını alırken, Dacia Duster, gelişmekte olan ülkeler Hindistan, Brezilya ve Ortadoğu’da pazarlanan Renault Kwid büyük güç. SUV sınıfı dünyada büyüyor ve ittifak bu alanda çok güçlü. Ayrıca sıfır emisyonlu elektrikli araçlarda Renault Zoe ve Nissan Leaf Avrupa’da segment liderleri. Tabii VW Grubu’nun elektrikli ve SUV modellerdeki atağını unutmamak gerek. Atlas, T-Roc, Seat Ateca, kısa süre içinde pazara sunulacak Seat Arona, Skoda Kodiaq ile Karoq VW’ye katkı sağlayacak.”

VW 2016’da liderliğe oturdu

Marka                    2016 satış (Adet)

  • VW                   10.31 milyon
  • Toyota             10.18
  • GM                     9.97
  • Renault-Nissan 9.96
  • Hyundai-Kia      7.88

10 milyon barajına dayandı

18 yıllık ortaklık Renault-Nissan 2016’da 9 milyon 961 binlik satış gerçekleştirerek, dördüncü sırada yer aldı. Çatısı altındaki markaları incelediğimizde Renault Grubu’nun satışları yüzde 13.3 artışla ‘Drive the Change’ planının son senesinde 3 milyon 182 bin 625 adede erişti. Motor Co. yüzde 2.5 büyüme ile 5 milyon 559 bin 902 otomobil ve hafif ticari araç ile rekor satışa ulaştı. Mitsubishi Motors’un satışları da yüzde 13 düşüşle 934 bin 13 adet oldu. Böylece dünyada satılan her 9 araçtan 1’i Renault, Dacia, Nissan, Lada ve Mitsubishi markaları tarafından gerçekleştirildi. Renault-Nissan İttifakı, en önemli güçlerinden biri olan elektrikli araçlar alanında liderliğini açık ara sürdürdü. Renault-Nissan İttifakı geçen yıl Mitsubishi i-Miev modeli dahil olmak üzere 2015’e oranla elektrikli satışlarını yüzde 8 artırarak 94 bin 265 adede yükseltti. 2016 yılı sonu itibarıyla satılan yüzde 100 elektrikli araç sayısı 424 bin 797’ye ulaştı. Nissan LEAF 2010 Aralık ayındaki lansmanından bu yana 250 binden fazla satış kaydederek dünyanın en çok tercih edilen elektrikli aracı oldu. Renault 2011’den beri ZOE, Kangoo Z.E., Fluence Z.E., SM3 Z.E. ve Twizy modelleri ile dünya çapında 112 binden fazla elektrikli araç sattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz