Dünyanın ilk yaygın hibrit motosikleti

Honda, PCX sersinin hibrit sistemiyle donatılan bir versiyonunu seri üretime alıyor. Dünyanın ilk kitlelere yönelik seri üretim hibrit sisteme sahip motorlu scooter modeli Eylül ayı itibariyle Japonya pazarında satışa sunulacak. PCX HYBRID teknik olarak, Nisan 2018’de lanse edilen PCX modelini esas alıyor. Motoru çalıştıran ve eş zamanlı olarak elektrik de üreten ACG marş motorunu yüksek performanslı 48 Volt lityum-iyon bataryalar besliyor.

ACG, Power Drive Unit (PDU) tarafından kontrol ediliyor ve enerji akışı dijital ekranda gösteriliyor. ACG, gaz emri ile birlikte 4 saniye boyunca içten yanmalı motoru destekliyor. Destek motorunun sağladığı ilave tork değerinin de katkısıyla standart PCX’e oranla daha atak ve daha seri bir hızlanma tesis ediyor.

D ve S modunda sürüş desteği

İçten yanmalı motoru destekleyen elektromotor sayesinde PCX HYBRID eşdeğer sınıftaki içten yanmalı bir scooter ile kıyaslandığında gaz emirlerine çok daha hassas cevap veriyor. Ve daha performanslı bir sürüş sunuyor. Sistem sürücü “D” ve “S” olmak üzere iki farklı motor desteği modu sunuyor. “D” motor desteği modu konforlu bir sürüş sunarken, “S” motor destek modu ise daha sportif sürüşleri destekliyor.

PCX serisinde son derece rijit şasiye monte sessiz ve yüksek yakıt verimliliği seviyesine sahip markanın küresel scooter motoru “eSP” devreye giriyor. Tüm LED aydınlatma elemanları da dahil olmak üzere scooterin önden arkaya doğru uzanan kıvrımlı hatları şık ve modern bir görünümü beraberinde getiriyor. Honda SMART Key gibi markaya has çözümler kullanım kolaylığını destekliyor.

Yılda 2 bin satış hedefi

Sürüş ergonomisini ve sürüş dinamiklerini olumsuz etkilememek adına lityum-iyon bataryalar 23 litrelik bagajın arkasına entegre edilirken Power Drive Unit (PDU) ön granajın altına gizleniyor. Gösterge paneli ergonomik tasarımıyla sürücünün hayatını kolaylaştırıyor. Hız, saat ve ortalama tüketim gibi değerler dışında gösterge paneli destek motoruna ve lityum-iyon bataryaya ait verileri de gösteriyor.

Honda, ABS fren sistemi ve Honda SMART Key de dahil zengin bir ekipman seviyesiyle Japonya pazarında yılda 2.000 adet PCX HYBRID satmayı planlıyor.

Honda PCX HYBRID Teknik özellikler 

Tip: Honda 2AJ-JF84

Uzunluk x genişlik x yükseklik (mm): 1.925×745×1.105

Aks mesafesi (mm): 1.315

Sele yüksekliği (mm): 764 mm

Boş ağırlık (kg): 135

Dönüş çapı (m): 1,9

Motor: (içten yanmalı) JF84E-K96, su soğutmalı, 4 zamanlı, 1 silindir, OHC

Yakıt karışı: PGM-FI elektronik yakıt enjeksiyonu

Marş motoruotomatik

Yakıt kapasitesi(lt): 8

Silindir hacmi(cc): 124

Çap x strok(mm): 52,4 x 57,9

Maksimum güç (PS, d/d): 12, 8.500

Maksimum tork (Nm, d/d): 12, 5.000

Motor (elektrikli): AC

Maksimum güç (PS, d/d): 1,9, 3.000

Maksimum tork (Nm, d/d): 4,3, 3.000

Batarya tipi: lityum-iyon

Güç aktarımı: Sürekli değişken (V-Matic)

Lastikler ön: 100/80-14M/C 48P

Lastikler arka: 120/70-14M/C 55P

Frenler ön: Hidrolik disk

Frenler arka: Mekanik

Süspansiyon ön: Teleskopik

Süspansiyon arka: Salıncak birimi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz