Dünyanın ilk lüks elektrikli otomobili yola çıkıyor

 

Global krizle birlikte geri plana itilen elektrikli otomobilde üreticiler yeniden hızlanıyor.

Alman BMW, birkaç yıldır konsept olarak sergilediği elektrikli serinin ilk modeli i3’ü Kasım ayında yola çıkarıyor. Premium (lüks) sınıfın ilk elektrikli otomobili olarak tanıtılan BMW i3, Londra, New York ve Pekin’de ortak düzenlenen ve BMW Grubu’ndan altı yönetim kurulu üyesinin katıldığı bir etkinlikte tanıtıldı. Tamamen elektrikli ya da ek olarak menzili uzatan ‘range extended’ iki silindirli motorla birlikte alınabilecek aracın Almanya fiyatı 34 bin 950 Euro olarak açıklandı. Bu fiyat Almanya’da 3 serisinin orta dolulukta bir versiyonuna denk geliyor. Araç Nisan ayından itibaren Türkiye’de özel showroom’larda satışa sunulacak. Tam elektrikli olarak alınırsa yüzde 15 ÖTV’li, menzil uzatıcı motor ile birlikte alınırsa ise yüzde 40 ÖTV’li olarak plakalandırılabilecek. 

 

 

BMW AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Norbert Reithofer, i3’le başlayan süreci cep telefonlarının yaygınlaşmasına benzeterek, “Cep telefonunun iletişimde ortaya koyduğunu elektrikli araçlar bireysel mobilite alanında gerçekleştirecek.” şeklinde tanımladı. Şirket bu alanda sadece inovasyon açısından değil pazar açısından da liderliği hedefliyoı. Alman üretici 400 milyon Euro’su elektrikli araçların üretileceği Leipzig fabrikası olmak üzere toplamda i serisi için 2 milyar Euro bütçe ayırdı. Elektrikli otomobil felsefesine paralel olarak Leipzig fabrikasının tüm elektrik ihtiyacı rüzgar enerjisinden sağlanıyor. Sıfırdan elektrikli bir araç olarak geliştirilen BMW i3, üretim sistemi ve karbon fiber teknolojili karoseri ile farkını ortaya koyuyor. Aracın menzilini 160 kilometreye taşıyan batarya Alman üretici ile Samsung tarafından birlikte geliştirildi. BMW yöneticilerinin verdiği bilgiye göre, aracın temelini oluşturan batarya standart olarak su soğutma sistemiyle ve soğuk ülkeler için ise opsiyonel olarak ısı arttırıcı sistemle sunuluyor. BMW, i3’te lityum iyon batarya da dahil olmak üzere 8 yıl ya da 100 bin km garanti sağlayacak. 

 

BMW i3 tek şarjla 160 km yol alıyor

BMW, elektrikli i projesi için 20 milyon kilometreyi aşan test sürecinin ardından yola çıkarıyor. Evlerde bulunan elektrik prizi kullanılarak da şarj edebilecek i3’ün elektrik motoru, 170 beygir güç çıkışı ve 250 Newton metrelik azami tork üretiyor. Aracın 0’dan 100 km/saat hıza ulaşması için 7,2 saniye yeterli. Motorun ağırlığı ise sadece 50 kilogram. Aracın arka aksının üzerine elektrik motoruna bitişik şekilde isteğe bağlı olarak yerleştirilen 650 cc’lik 2 silindirli 34 beygir güç üreten benzinli motorla azami menzil günlük sürüşte 300 kilometreye yükseltilebiliyor. 

BMW i3 üretim müdürü Heinrich Schwackhöfer, güncel motorlar konusunda birçok yatırım yapan BMW’nin yenilikçi müşterilere de hitap etmek adına bu alanda yoğunlaştığını söyledi. Giderek artan mega şehirleşmenin bu tarz teknolojileri ön plana çıkardığını aktaran Schwackhöfer,elektrikli otomobilden ilk etapta tüm dünyada çok yüksek bir beklenti oluştuğunu ardından gerçekleşmelerle bu durumun çok geriye düştüğünü şimdi ise daha gerçekçi bir yola girildiğini dile getirdi. 

 

Yeşili desteklemenin havalı hali

İ3’ün Londra'daki tanıtım partisi 600’e yakın gazeteci ve aralarında Sienna Miller ve James Franco’nun da bulunduğu ünlü isimlerin katılımı ile gerçekleştirildi. Kısa bir süre önce anne olan Sienna Miller "Hayatımda yeşili öne çıkaran ve yeni nesillere daha iyi bir dünya bırakmaya yönelik değişiklikler yapmak beni son derece heyecanlandırıyor. Hiç kimse tarafından piyasaya sunulmayan bu denli yeni ve şık bir tasarım i3, benim gözümde mükemmel bir şehir otomobili." derken James Franco ise "Bu otomobil yeşili desteklemeyi havalı bir hale getiriyor ki bu da oldukça önemli." sözlerine yer verdi. 

LONDRA

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz